Vertaa asuntoja

11 uutta ”Espanjan kauneinta kylää”

11 uutta ”Espanjan kauneinta kylää”

  • 29/12/2020

Espanjan kauneimpien kylien yhdistys (Asociación Los Pueblos más Bonitos de España) julkaisi 19. joulukuuta yksitoista uutta listalleen päässyttä paikkakuntaa. 1.1.2021 lähtien ”kauneimpia kyliä” on yhteensä 104.

Tammikuun 1. päivästä 2021 lähtien maan kauneimpien kylien luetteloon hyväksytään uusina tulokkaina Beget (Girona), Molinaseca (León), Baños de la Encina (Jaén), Genalguacil (Málaga), Nuevo Baztán (Madrid), Valverde de la Vera (Cáceres), Agulo (La Gomera), Roncal (Navarra), Bulnes ja Cudillero (Asturias) sekä Garachico (Tenerife).

Samalla päätettiin tipauttaa listalta pois Cáceresissa sijaitseva Trujillon kylä, joka ei yhdistyksen mukaan ole täyttänyt heidän vaatimiaan laatukriteereitä. Yhdistyksellä on 40 kriteerin listaus, jotka paikkakuntien on täytettävä jäseniksi päästäkseen. Niiden mukaan on muun muassa sitouduttava historiallisten rakennusten suojeluun ja entisöintiin sekä siisteydestä ja puutarha-alueista huolehtimiseen.

Vain kaikkein kauneimmat

Trujillo on yhdistyksen historian ensimmäinen luetteloon päässyt ja siltä myöhemmin pois tipautettu kylä. Yhdistyksen puheenjohtaja Francisco Mestren mukaan kylät käyvät läpi tiukan tarkastuksen, joka on ehdottomasti läpäistävä.

”Tavoitteena ei ole kerätä mahdollisimman paljon kauniita kyliä, vaan niistä vain parhaimmat ja kauneimmat – ne, jotka sinun on ehdottomasti nähtävä.”

Málagan provinssista pääsi kauneimpien kylien luetteloon uutena tulokkaana Genalguacil. (kuva: Rafael Tello)

Espanjan kauneimmat kylät maakunnittain

Andalusia: Almonaster la Real, Bubión, Capileira, Castellar de la Frontera, Frigiliana, Grazalema, Lucainena de las Torres, Mojácar, Níjar, Pampaineira, Segura de la Sierra, Setenil de las Bodegas, Vejer de la Frontera, Zahara, Zuheros

Aragón: Aínsa, Albarracín, Alquézar, Anento, Ansó, Calaceite, Cantavieja, Mirambel, Puertomingalvo, Roda de Isábena, Rubielos de Mora, Sos del Rey Católico, Valderrobres

Asturias: Llastres, Tazones, Torazu

Baleaarit: Alcúdia, Fornalutx, Pollença

Extremadura: Guadalupe, Olivenza, Robledillo de Gata, San Martín de Trevejo

Galicia: Castro Caldelas, Mondoñedo, Ponte Maceira

Kanariansaaret: Betancuria (Fuertecentura), Teguise (Lanzarote), Tejeda (Gran Canaria)

Kantabria: Bárcena Mayor, Carmona, Liérganes, Mogrovejo, Potes, Santillana del Mar

Kastilia ja León: Ayllón, Bonilla de la Sierra, Caleruega, Candelario, Castrillo de los Polvazares, Ciudad Rodrigo, Covarrubias, Frías, La Alberga, Ledesma, Lerma, Maderuelo, Medinaceli, Miranda del Castañar, Mogarraz, Monteaguado de las Vicarías, Pedraza, Peñalba de Santiago, Puebla de Sanabria, Sepúlveda, Urueña, Vinuesa, Yanguas

Kastilia-La Mancha: Alcalá del Júcar, Almargo, Atienza, Hita, Calverde de los Arroyos, Pastrana, Villanueva de los Infantes

Katalonia: Barergue

Madrid: Chinchón

Navarra: Ujué

Rioja: Briones, Sajazarra, Viniegra de Abajo, Viniegra de Arriba

Valencia: Culla, El Castell de Guadalest, Morella, Peñíscola, Vilafamés

Lähteet: Expansion.com ja Lospueblosmasbonitosdeespana.org,

Pääkuva: Beget/Jorge Franganillo

Liity keskusteluun