”Levantamuertos” nimellä myydään erästä Málagan alueella luonnon raaka-aineista valmistettua tuotetta. Alhaurín de la Torressa vuodesta 2014 lähtien purkitettu ”kuolleistaherättäjä” sisältää muun muassa raakahunajaa, siitepölyä, kuningatarhyytelöä sekä provinssin alueen sitruspuiden eteerisiä öljyjä.
Uskollisen käyttäjäkunnan Andalusiassa saavuttanut ”Levantamuertos” on Málagan provinssin luonnon antimista käsityönä valmistettu luonnontuote, joka sisältää proteiinia, vitamiineja ja elimistölle välttämättömiä suoloja, kuten magnesiumia, rautaa, sinkkiä ja fosforihappoa. Hauskan nimen omaavaa tuotetta pistettiin ensimmäisen kerran purkkeihin vuonna 2014 ja sen markkinointia hoitaa Naturdís.
Yrityksen toimitusjohtaja José Manuel Narváezin mukaan tuotteen valmistuksen perusaineet ovat puhdas ja pastöroimaton raakahunaja, tuore siitepöly, mehiläisten emomaito eli kuningatarhyytelö ja antibakteerinen propolis eli kittivaha, jota mehiläiset tuottavat pesän aukkojen desinfiointiin ja tilkkimiseen.
Luonnollista elinvoimaa
Lähes kaikki ainekset tulevat Villanueva del Trabucossa sijaitsevalta mehiläistilalta. Näiden lisäksi sekaan lorautetaan Málagassa toimivan Biobética-yhdistyksen eteerisiä appelsiini- ja sitruunaöljyjä.
Tuloksena on täysin luonnontuotteista valmistettu sekoite, jonka kehutaan auttavan toipumaan niin fyysisistä kuin psyykkisistäkin raskaista ponnisteluista.

”Levantamuertos” sisältää mehiläispesän antimia, joita on käytetty hyvinvoinnin edistämiseen eteläisessä Espanjassa kautta aikojen.
”Sitä nauttivat urheilijat, opiskelijat ja ihmiset, jotka mistä tahansa syystä ovat väsyneitä ja haluavat palauttaa luonnollisen elinvoimansa”, Naturdísin johtaja selittää.
”Tätä on valmistettu muinaisista ajoista lähtien, enemmän tai vähemmän samoilla ainesosilla ja hieman eri mittasuhteilla. Tuotteen kaupallistamiseksi otimme käyttöön tarkan, ammattimaisen protokollan tasaisen laatuun takaamiseksi”, Narváez huomauttaa.
Málagan makuja
Mehiläispesän antimiin perustuvaa energialisää on saatava niin perinteisenä kuin CAAE:n sertifioimana luomuversionakin. Levantamuertos on saanut myös Sabor a Málaga -sertifikaatin. Ainoa provinssin ulkopuolelta tuleva raaka-aine on kuningatarhyytelö, jota ei vielä toistaiseksi ole paikallisilta tuottajilta saatavilla.
Tuotetta myydään oman verkkokaupan lisäksi Málagan alueella ja joissain maan suurkaupungeissa luonnontuoteliikkeissä, gourmet-tuotteita kauppaavissa myymälöissä ja joillain harvoilla kuntosaleilla. Sitä on saatavilla myös Guadalhorce Ecológicon markkinoilla.
Purkkeja on kaupan kahta kokoa. 220 gramman putelista riittää lusikallinen tyhjään vatsaan nautittavaksi noin kuukauden ajaksi. Tuotetta voi kokeilla puolet pienemmällä, 110 gramman purnukalla. Molempien hinnat jäävät alle kymmenen euron, tosin suuremman purkin luomuversiosta saa pulittaa yleensä 11,50 euroa.
Lähde: Diariosur.es