Maailman suurin risteilijä Malagaan

Risteilyalus Oasis of the Sea saapuu Malagan satamaan 11. syyskuuta. Alus jatkaa matkaa Barcelonaan saman päivän iltana. Jättilaiva on pelkästään ulkopuoleltakin nähtävyyden arvoinen. Jotain aluksen koosta kertoo että siihen mahtuu 6 300 matkustajaa ja yli 2000 miehistön jäsentä.
Kotisatamanaan Fort Lauderdalea pitävä alus on mitoiltaan häkellyttävä. Pituutta laivalla on 361 metriä, leveyttä 64 metriä ja korkeutta 65 metriä meren pinnasta. Risteilijä painaa 100 000 tonnia ja aluksessa on 16 kerrosta joissa on hyttejä ja vapaa-ajantiloja.
Alukseen mahtuu 6 360 matkustajaa ja heidän hyvinvoinnistaan vastaa 2 394 hengen miehistö.
Viihtymisestä vastaa perinteisten kylpylän ja kuntosalin sekä neljän uima-altaan, ravintoloiden ja kauppojen lisäksi ulkoilma vesiteatteri, lukuisat musikaalit, surf -simulaattorit.
Malagaan saapuvat risteilyalukset ovat tärkeitä kaupungin taloudelle. Oasis of the Sea alus vierailee Malagassa syyskuun 11 ja 25 päivinä ja laskelmien mukaan nämä kaksi päivän vierailua jättävät kaupunkiin yli 800 000 euroa.
Tiedot: Diariosur
