Missä työskentelisit mieluiten?

Espanjalaisilta opiskelijoilta kysyttiin, mikä olisi tulevaisuuden mieluisin työpaikka. Vastauksissa kärkeen nousivat Inditex, Google ja Apple. Kahdenkymmenen suosituimman yrityksen joukossa oli kuusi espanjalaista.
Tutkimuksen vastaukset kerättiin haastattelemalla 13 000 espanjalaista yliopisto-opiskelijaa 30 eri yliopistosta. Haastattelut toteutti Universum ja People Matters. Haastatteluissa kysyttiin, mikä yritys olisi opiskelijalle mieluisin työpaikka opintojen jälkeen. Suuryritykset ja ennenkaikkea ulkomaalaiset yritykset nähtiin parhaina työllistäjinä.
Vastausten kärkeen kiri espanjalainen kansainvälisille markkinoille kirinyt vaatetusalanjätti Inditex. Toisen ja kolmennen sijan valloittivat Google ja Apple. Vaikka pääpaino vastauksissa löytyy kansainvälisistä yrityksistä, ovat ketjut kuten NH hotellit ja El Corte Ingles nuorten mieleisiä työpaikkoja. Rahoitusala ei kiehdo, mutta pankit BBVA ja Santander ovat pysyneet sijoituksissaan ennallaan nuorten työpaikkasuunnitelmissa.
Yritykset kuten Repsol, Ikea ja Volkswagen olivat myös listalla kymmenen kärjessä.
Tiedot: idealista.com, ABC.es
