Ajanviete

Aurinkorannikon Hyvän Mielen Joulukeräys 2019

Julkaistu: 09.12.2019

Joulun alla pieni konkreettinen kädenojennus tuo joulumielen niin lahjan saajalle kuin lahjoittajallekin. Siksi Espanja.Com ja Aurinkorannikon suomalainen seurakunta järjestävät taas Hyvän Mielen joulukeräyksen.

Monenlaisia haasteita elämässä

Vaikka elämä aurinkoisella paseolla vaikuttaa ruusuiselta, löytyy rannikolta monenlaisia elämäntilanteita. Kirkon diakonia- ja sosiaalityössä ollaan huolestuneita nuorista aikuisista, jotka muuttavat Espanjaan suurin odotuksin työn perässä ja törmäävät pian toisenlaiseen arkeen. Usein turvaverkosto puuttuu kokonaan ja apua ei ole helposti saatavilla. Myös erityisesti lapsiperheet tarvitsevat erityistä tukea.

Yksinäisyys on erityisesti ulkomailla suuri haaste, sillä sosiaaliset verkostot ovat huomattavasti kapeammat kuin koti-Suomessa. Varsinkin tuolloin jo tieto lahjan antajan lämpimästä ajatuksesta tuo iloa jouluun.

Kuinka voit osallistua?

Seurakunta on päättänyt tänä vuonna lahjoittaa lahjakortteja. Mieti, kenelle haluat jakaa hyvää joulumieltä: lapsiperheelle, eläkeläiselle, yksinäiselle… Mikä voisi ilahduttaa?

Voit joko ostaa lahjakortin kauppaan, palveluun tai tuotteeseen tai lahjoittaa omaa aikaasi vaikka siivoamalla, lastenhoidolla tai ihan vain olemalla seurana. Jokaisella on näin mahdollisuus antamisen ja jakamisen iloon.

Laita lahjakortti suljettuun kuoreen ja kirjoita kuoren päälle lahjakortin aihe, niin se osataan ohjata sopivalle henkilölle. Voit lahjoittaa nimettömänä tai lähettää jouluntoivotukset omalla nimelläsi.

Keräys sopii niin yksityishenkilöille kuin myös työpaikalla, yhdistyksessä tai harrastusryhmässä toteutettavaksi. Haastammekin kaikki Aurinkorannikolla toimivat suomalaisyritykset ja -yhdistykset, täällä asuvat ja vierailevat sekä Aurinkorannikolla joulua viettävät suomalaiset osallistumaan Hyvän Mielen Joulukeräykseen, kannustaa Espanja.Comin väki.

Toimita joululahjasi torstaihin 19.12. mennessä joko Fuengirolan seurakuntakodille tai Espanja.Comin toimistoon. Seurakunta ohjaa lahjat jouluaatoksi koteihin, joissa apusi tuo suuren ilon.

Aurinkorannikon suomalainen seurakunta:
Seurakuntakoti, Avd De Las Salinas 3, Edificion Detelina, Los Boliches Fuengirola

Espanja.Com toimisto:
Avenida Juan Sebastian Elcano, Local 7-1
Edificio Palacio de Poniente
Benalmadena Puerto Marina

Jaa:

Koulun suunnitelmat etenevät

D-vitamiinilisää tarvitaan Espanjassakin