Myynnissä –kuninkaallinen asunto

Palman herttuapari Infanta Cristina ja Iñaki Urdangarín ovat joutuneet laittamaan myyntiin luksustalonsa Pedralbesisissa Barcelonassa.
Kuninkaan kieltäytyminen vävynsä takuiden maksusta on jouduttanut herttuaparin asunnon myyntiä. Infanta Cristina ja Iñaki Urdangarín etsivät hulppealle asunnolleen ostajaa venäläisille kiinteistönostajille suunnatun portaalin barcelonarent.info kautta.
Asunnon myyntihinta on 9,8 miljoonaa euroa ja ilmoituksessa mainostetaan asunnon laatua, rauhallista sijaintia ja yksityisyyttä. Asunnossa on muun muassa seitsemän makuuhuonetta, kymmenen kylpyhuonetta ja maininnan saa myös sisähissi ja luodinkestävät ikkunat. Asuinpinta-ala 1.000 m² jakaantuu kahteen kerrokseen ja lisäksi asukkaat saavat nauttia uima-altaasta ja 1.300 m² puutarhasta.
Pariskunta osti talon vuonna 2004 kuudella miljoonalla eurolla ja vuosien aikana tehdyt remontit ovat maksaneet noin kolme miljoonaa euroa. Asunnolla on kolmenkymmen vuoden laina La Caixa pankista (Euribor + 0,5%).
Vaikka kuningas on kieltäytynyt lainaamasta rahaa Noos tutkinnassa korruptiosta ja lahjuksista syytettynä olevan vävynsä takuisiin, on hän luvannut auttaa etsimään ostajaa asunnolle.
Tiedot: idealista.com
