Vanhat asunnot kaupaksi

Kesäkuussa asuntokauppa kasvoi 8,8%, myyntimäärät nousivat kuitenkin vain vanhoissa asunnoissa. Uudiskohteiden myynti on edelleen seisahduksissa.
Kesäkuussa solmittiin 26 076 asuntokauppaa. Määrä on 8,8% suurempi kuin vuotta aiemmin. Espanjan tilastokeskuksen mukaan kyseessä on jo neljäs kuukausi peräkkäin jolloin myyntimäärät ovat kasvaneet.
Myyntimäärät kasvoivat vanhoissa myyntikohteissa ja solmituista kiinteistökaupoista 62%:ssa käytetty asunto vaihtoi omistajaa. Uudiskohteiden myyntimäärä laski 3%. Uudiskohteita myytiin 9 819 kappaletta, luku on historiallisen alhainen.
Alueittain tarkasteltuna myyntimäärät olivat suurimmat Andalusiassa, missä myytiin kesäkuussa 5 220 asuntoa. Kataloniassa kauppoja solmittiin 3961 kappaletta ja Madridin alueella 3789.
Asiantuntijat jarruttelevat innostusta asuntokaupan nousulle, sillä vuosi 2013 oli erittäin huono asuntokauppavuosi. Ennen kuin kiinteistökauppa pääsee jaloilleen on rahoituskanavien auettava ja myynnin noustava vielä huomattavasti.
Ajatus hintapohjan saavuttamisesta voi myös hidastaa kauppojen solmimista, jos myyjät odottavat jo hintojen nousua voi odotus vähentää asuntokauppojen määrää.
Tiedot: idealista.com
