Costa del Solin Rantareitti on jo lähes valmis – näin Senda Litoral kulkee nyt

Costa del Solin Senda Litoral eli Rantareitti on yksi Málagan maakunnan kunnianhimoisimmista matkailu- ja ympäristöhankkeista. Tavoitteena on, että koko rannikon voisi kulkea jalan tai pyörällä Nerjasta Manilvaan saakka. Reitti on jo pitkällä, mutta aivan katkeamaton se ei vielä ole.
Costa del Solilla on totuttu liikkumaan autolla rantabulevardeja ja kaupunkien välisiä teitä pitkin. Senda Litoral pyrkii muuttamaan tätä tottumusta, sillä se kokoaa Málagan rannikon yhdeksi pitkäksi kävely- ja pyöräilyreitiksi, joka kulkee mahdollisimman lähellä merta. Valmistuessaan reitti yhdistää noin 180 kilometriä rannikkoa ja 14 kuntaa: Manilvan, Casaresin, Esteponan, Marbellan, Mijasin, Fuengirolan, Benalmádenan, Torremolinosin, Málagan, Rincón de la Victorian, Vélez-Málagan, Algarrobon, Torroxin ja Nerjan.
Mikä Senda Litoral on?
Senda Litoral ei ole yksi keskitetysti alusta loppuun rakennettu uusi reitti, vaan kokonaisuus, joka hyödyntää jo olemassa olevia rantakatuja, kävelyteitä, pyöräteitä, puureittejä, siltoja ja luonnonmukaisia polkuja. Uusia osuuksia rakennetaan niille etapeille, joilla rannikkoyhteys on aiemmin katkennut esimerkiksi joen, puron, kallioisen rannan, vanhan tien tai yksityisalueiden vuoksi.
Reitti on samanaikaisesti matkailutuote, liikunta-alue ja ympäristöhanke. Sen avulla halutaan parantaa pääsyä rannoille, kunnostaa rantavyöhykkeitä, ohjata liikkumista pois ekologisesti haavoittuvilta alueilta ja tarjota paikallisille sekä matkailijoille vaihtoehto autolla liikkumiseen.
Málagan maakuntahallinnon mukaan Senda Litoral on kesäkuussa 2026 noin 90-prosenttisesti valmis. Viimeisen kymmenen vuoden aikana maakuntahallinto on rahoittanut 11 rannikkokunnassa 44 Senda Litoral -hanketta lähes 16 miljoonan euron edestä.
Rantareitillä voi jo kulkea pitkiä yhtenäisiä osuuksia
Käytännössä Senda Litoralia voi jo kävellä tai pyöräillä monilla pitkillä osuuksilla. Suomalaisille tutuimpia pätkiä ovat Mijasin puinen reittiosuus sekä Fuengirolan, Benalmádenan, Torremolinosin ja Málagan rantakadut. Reitti kuitenkin jatkuu myös näiden alueiden ulkopuolelle, ja sitä kuljetaan leveillä paseo marítimo -rantakaduilla, puualustoilla tai rannan tuntumassa kulkevilla kävelyväylillä.


Erityisen selkeitä ja helppoja kävelykokonaisuuksia löytyy esimerkiksi Málagan kaupungista itään Rincón de la Victorian suuntaan. Gran Senda de Málagan ensimmäinen etappi kulkee Málagasta Rincón de la Victoriaan meren viertä kaupungin rantakatujen, sataman, Pedregalejon, El Palon sekä La Arañan kautta.
Rincón de la Victorian ja Vélez-Málagan välinen yhteys valmistui kokonaiseksi jo joulukuussa 2023, kun viimeinen noin 1,2 kilometrin osuus Arroyo Chilchesin ja El Cañuelon alueen välillä saatiin valmiiksi.
Esteponassa reitti on jo lähes valmis
Läntisellä Costa del Solilla Estepona kuuluu Senda Litoralin rakentamisessa pisimmälle edenneisiin kuntiin. Kaupungin rantareitistä on valmiina jo noin 95 prosenttia, mikä tarkoittaa noin 21 kilometriä yhtenäistä rannikkoväylää. Esteponan rantaviiva on kokonaisuudessaan noin 23 kilometriä pitkä, joten rakentamatta on enää viimeisiä osuuksia. Kaupunki työskentelee parhaillaan viiden jäljellä olevan osuuden parissa, jotta koko rannikko olisi tulevaisuudessa käveltävissä yhtenäisenä reittinä.
Esteponassa reitti kulkee vaihtelevissa rantamaisemissa kaupungin keskustan rantakadulta sataman ympäristöön ja pitkille rantakaistaleille. Matkan varrella ylitetään myös puroja ja jokia puisia siltoja pitkin. Juuri nämä vesiuomien ylitykset ovat tehneet reitin rakentamisesta paikoin vaativaa, sillä Esteponaan on tarvittu useita kookkaita puurakenteisia siltoja.

Myös Casaresissa Senda Litoral on edennyt pitkälle, ja se on yksi ensimmäisistä rannikkokunnista, joka on saatu kokonaan liitettyä Senda Litoraliin.
Marbella tarjoaa pitkiä kaupunkimaisia osuuksia
Marbellassa Senda Litoral kulkee näyttävimmillään San Pedro de Alcántaran, Puerto Banúsin, Milla de Oron eli Kultaisen mailin sekä Marbellan keskustan rantavyöhykkeillä. Monelle tutuin osuus on Puerto Banúsin ja Marbellan keskustan välinen reitti, jossa kävellään meren, hotellien, rantaklubien ja kahviloiden lomassa. Idempänä reitti saa luonnonläheisemmän ilmeen Cabopinon ja Artolan dyynien ympäristössä, joka kuuluu koko Marbellan rannikon kiinnostavimpiin osuuksiin.


Marbellan osuus Senda Litoralista on ennen kaikkea kaupunkimainen ja palveluiden ympäröimä rantareitti. Sen varrella voi yhdistää kävelyn helposti kahvitaukoon, rantapäivään, satamavierailuun tai poikkeamiseen vanhankaupungin suuntaan. Marbella on kuitenkin rantaviivaltaan laaja kunta, eikä koko rannikko ole vielä yhtä selkeästi yhtenäinen ja viimeistelty kuin Puerto Banúsin ja keskustan välinen osuus.
Mijas yhdistää reitin keskeisiä osuuksia
Mijas on yksi Senda Litoralin kannalta tärkeimmistä keskeneräisistä kohdista, sillä se yhdistää Fuengirolan ja Marbellan välisen rannikko-osuuden. Kesäkuun 2026 alussa kunnassa avattiin uusi noin 700 metrin pituinen osuus La Cala de Mijasin ja El Sheriff -ravintolan välillä. Myös El Faron ja Fuengirolan kunnan rajan välinen noin 2,3 kilometrin osuus on edennyt pitkälle, ja sen arvioidaan valmistuvan kesän alussa.


Suurin avoin kysymys Mijasissa on edelleen El Sheriffin ja El Faron välinen yli kahden kilometrin pituinen osuus, jonka lopullinen linjaus on Demarcación de Costas eli rannikkoalueista vastaavan viranomaisten tarkastelussa. Lisäksi talvimyrskyt ovat vaurioittaneet paikoin Mijasin rantapolkua, joten alueella on tarvittu ja tarvitaan edelleen myös korjaustöitä.
Reitin keskiosuus sopii hyvin päiväkävelyihin
Fuengirolan pitkä rantakatu on yksi Senda Litoralin miellyttävimmistä osuuksista. Reitti on tasainen, esteetön ja palveluiden ympäröimä, joten se sopii hyvin niin lyhyille kävelyille kuin pidemmille rantaretkille. Yhteys Fuengirolasta Benalmádenan suuntaan on parantunut viime vuosina, ja Carvajalin sekä Benalmádenan rajan välistä kulkua on helpotettu muun muassa Arroyo El Jardínin ylittävällä sillalla.

Benalmádenassa on kuitenkin edelleen osuuksia, jotka ovat keskeneräisiä tai vaativat korjausta. Maakuntahallinto on ilmoittanut rahoittavansa noin 435 metrin uutta osuutta Carvajalin rannalla chiringuito Kalifaton ja Avenida del Solille nousevan porrastetun rampin välillä. Lisäksi Benalmádenassa selvitetään laajempaa hanketta Torrequebradan ja La Viborillan välisellä Las Tres Carabelas -alueella, jossa rantareitti on kärsinyt sortumista ja vaatii mittavia kunnostustöitä.

Torremolinosissa Senda Litoral tukeutuu suurelta osin jo valmiiseen rantapaseoon esimerkiksi La Carihuelan, Bajondillon ja Playamarin alueilla. Siksi Fuengirolan, Benalmádenan ja Torremolinosin muodostama keskiosuus on matkailijalle yksi helpoimmista tavoista tutustua Rantareittiin lyhyinä päiväkävelyinä.

Málagassa reitti yhdistää kaupungin ja luonnon
Málagan kaupungissa Senda Litoral yhdistää kaupunkimaisen rantareitin ja luonnonläheiset maisemat. Länsipuolella yksi reitin merkittävimmistä rakenteista on Guadalhorcen suiston ylittävä 270 metriä pitkä puinen kävelysilta, joka avattiin vuonna 2020. Sitä on kutsuttu Euroopan pisimmäksi tämän tyyppiseksi puurakenteiseksi kävelysillaksi.

Kaupungin alueella reitti kulkee muun muassa Huelinin, La Malaguetan, Pedregalejon ja El Palon rantavyöhykkeiden kautta. Idempänä maisema muuttuu karummaksi ja kallioisemmaksi La Arañan ja Peñón del Cuervon suunnalla. Málagan vuoden 2026 talousarviossa kaupungin itäisen rantareitin kehittämiseen on varattu 1,6 miljoonaa euroa, ja myös El Palon, Pedregalejon ja Baños del Carmenin rantaosuuksille on suunnitteilla merkittäviä investointeja.


Axarquían kallioinen rannikko tekee reitin rakentamisesta haastavaa
Axarquían alueella Senda Litoralin rakentaminen on paikoin erityisen haastavaa. Jyrkät rinteet, vanhat tie- ja ratarakenteet, purojen ja jokien suut sekä kallioiset rantavyöhykkeet vaikeuttavat yhtenäisen rantareitin toteuttamista. Vélez-Málagan, Algarrobon ja Torroxin välillä on jo valmiita osuuksia, mutta reitti ei vielä kaikkialla kulje suoraviivaisesti meren tuntumassa. Osa Gran Senda de Málagan virallisista etapeista poikkeaa paikoin sisämaan puolelle, mikä kertoo rannikon rakentamisen teknisistä haasteista.
Torroxissa on parhaillaan käynnissä ja suunnitteilla useita Senda Litoraliin liittyviä hankkeita. Toukokuussa 2026 Málagan maakuntahallinto hyväksyi lähes 900 000 euron rahoituksen uudelle, noin kilometrin pituiselle kävelyosuudelle Jardines del Marin ja Barranco del Aguan välille. Lisäksi Torroxissa edistetään Torrox-joen ylittävää puurakenteista kävelysiltaa, jonka pituudeksi on ilmoitettu 165 metriä.

Nerjassa suurimmat haasteet liittyvät kallioiseen ja jyrkkään rantaviivaan. Balcón de Europan ja Playa de Burrianan välinen Paseo de los Carabineros oli pitkään suljettuna sortumavaaran vuoksi, ja sen kunnostusta on viety eteenpäin vaiheittain. Balcón de Europan läheisiä osuuksia on jo kunnostettu, mutta koko yhteyden avaaminen ja liittäminen osaksi Senda Litoralia on edelleen teknisesti vaativa kokonaisuus.

Mitä on vielä rakentamatta?
Vaikka Senda Litoral on jo noin 90-prosenttisesti valmis, jäljellä olevat osuudet kuuluvat monin paikoin koko hankkeen haastavimpiin ja hitaimmin eteneviin kohtiin. Keskeneräisiä tai vielä kehitteillä olevia kohteita ovat muun muassa Mijasin El Sheriffin ja El Faron välinen yli kahden kilometrin osuus, Benalmádenan Carvajalin uusi 435 metrin pätkä, Las Tres Carabelas–Torrequebrada–La Viborilla -alueen korjaukset, Torroxin uudet rantayhteydet sekä Nerjan kallioiset osuudet. Esteponassa työ on jo loppusuoralla, mutta viisi viimeistä etappia täydentävät vielä kaupungin noin 23 kilometrin rantareittikokonaisuutta.

Reitin varrelta löytyy paljon muutakin kuin rantaa
Senda Litoralin viehätys ei perustu pelkkään mereen, vaikka meri onkin koko reitin pääteema. Sen varrella kuljetaan satamien, kalastajaperinteiden, rantakaupunkien, chiringuitojen, historiallisten vartiotornien, jokisuistojen, kallioiden, dyynien ja luonnonsuojelualueiden ohi.
Reitin kiinnostavimpiin luontokohteisiin kuuluvat muun muassa Punta Chullera Manilvassa, Artolan dyynit Marbellassa, Peñón del Cuervo ja La Arañan kalliot Málagassa sekä Guadalhorcen suisto. Kulttuurihistoriaa edustavat esimerkiksi rannikon vanhat vartiotornit, Fuengirolan Castillo Sohail, Málagan La Farola -majakka ja Nerjan Balcón de Europa.



Senda Litoral ei rajoitu vain maalla liikkumiseen. Maakuntahallinto on kehittänyt myös Senda Azulin eli sinisen reitin kokonaisuutta, johon kuuluu 42 merellistä reittiä 14 rannikkokunnassa esimerkiksi kajakointiin, paddle surfingiin, snorklaukseen ja sukellukseen. Kokonaisuudesta on julkaistu karttoja, videoita ja muuta digitaalista materiaalia, joiden tarkoituksena on nostaa esiin rannikon vedenalaista luontoa ja maisemia.
Rannikko avautuu uudella tavalla jalan ja pyörällä
Senda Litoral tuo Costa del Solin rannikon lähemmäs alueen asukkaita ja vierailijoita. Autosta katsottuna maisema voi näyttäytyä moottoriteinä, hotelleina ja vilkkaana kaupunkirakenteena, mutta jalan tai pyörällä sama rannikko avautuu aivan toisenlaisena: pieninä rantoina, purojen ylityksinä, rantakallioina, majakoina, kahvitaukoina ja auringossa kulkevina puuosuuksina.
Reitti ei ole vielä täysin valmis, eikä sitä voi kulkea päästä päähän ilman poikkeamia. Silti se on jo nyt yksi kiinnostavimmista tavoista tutustua Costa del Soliin. Kun viimeiset haastavat osuudet valmistuvat, Senda Litoral vahvistaa asemaansa Málagan rannikon tärkeimpänä kävely-, pyöräily- ja luontomatkailureittinä.
Lähteet
sendalitoral.es1
sendalitoral.es2
103malaga.com
gransendademalaga.es1
gransendademalaga.es2
malaga.es
ayuntamiento.estepona.es
mijas.es
fuengirola.es
traveler.es/naturaleza
axarquiaplus.es
europapress.es
Kuvat ja teksti päätoimitus Espanja.Com
Anu Koivusaari
anu.koivusaari@espanja.com








