Iznájar – Andalusian valkoinen helmi järven ja oliivilehtojen keskellä

Córdoban maakunnan eteläosassa, aivan Granadan ja Málagan maakuntien rajamailta löytyvä Iznájar, on yksi Andalusian vaikuttavimmista valkoisista eli pueblo blanco -kylistä. Se kohoaa näyttävästi kukkulalle, jota ympäröivät laajat oliivilehdot ja Andalusian suurin tekojärvi. Iznájar on Andalusiaa kauneimmillaan.

Kylä, joka näkyy kauas
Ensimmäinen näkymä Iznájarista on pysäyttävä. Valkoiset talot kiipeävät rinnettä ylös, kohti kylän huippua, josta linnoitus hallitsee maisemaa. Erityisesti järven suunnasta lähestyttäessä näkymä on lähes postikorttimainen: valkoinen kylä, sininen vesi ja vihreä oliivimeri.
Iznájar ei ole suuri, sillä asukkaita on vain noin 4000, mutta sen sijainti tekee siitä poikkeuksellisen. Se on samanaikaisesti perinteinen andalusialainen kylä, järvikohde, rauhallinen maaseutupaikka ja historiallinen näköalapaikka. Tämä yhdistelmä erottaa sen monista muista valkoisista kylistä.


Castillo de Iznájar on kylän sydän
Iznájarin huipulla kohoava Castillo HISN-ASHAR-linna on kylän kiistaton päänähtävyys. Linnan nimi on lähtöisin arabian kielestä, ja se myös antoi nimensä paikkakunnalle, joka on johdettu substantiivista ”hisn” (linna) ja adjektiivista ”al-ashar” (iloinen). Linnoituksen korkein kohta sijaitsee 533 metrin korkeudessa. Sen rakentamisen aloittivat alueella asuneet espanjalais-goottilaiset 750-luvun puolivälissä. Myöhemmin linnan rakennus- ja laajennustöitä jatkettiin maurien toimesta 1400-luvulle asti. Linna toimi vuosisatojen ajan strategisena puolustuspaikkana kristittyjen ja muslimien rajaseudulla. Vuodesta 1991 asti linna on ollut Iznájarin kunnan omistuksessa.

Vuosina 2006–2008 tehdyn mittavan arkeologisen restauroinnin jälkeen Iznájarin linna on saanut takaisin menneiden aikojen loistoa, ja on ehdottomasti vierailun arvoinen. Se on myös yksi Iznájarin parhaista näköalapaikoista, sillä sieltä avautuvat laajat näkymät Embalse de Iznájar -järvelle, ympäröiville oliivilehdoille ja kumpuilevaan andalusialaiseen maisemaan.

Nykyään linnassa on kaksi tilaa. Toinen niistä on kristillinen kirkko, jonka Pedro I (Pietari I Julma) rakennutti muurien ympäröimän alueen sisään, jossa on nykyään miekka- ja tikarinäyttely. Toinen tila on tallihuone, jossa on näyttely menneistä ammateista ja käsityöläisistä. Tallihuoneen kautta pääsee myös yhteen linnan luolista. Lisäksi linnaan kuuluu Torre del Homenaje -torni, jossa on kirjailija Rafael Albert Merellolle omistettu tila. Runoilija sai vuonna 1920 tornista inspiraation kirjaansa ”La Arboleda Perdida” (Kadonnut lehto), joka sisältää tornille omistetun runon.


Iznájarin linnaan pääsee tutustumaan tekemällä omatoimisen kierroksen, kiertämällä linnan äänioppaan kanssa tai varaamalla etukäteen (puhelimitse tai sähköpostitse) opastetun kierroksen. Sisäänpääsy maksaa 1 euron, ja mikäli haluaa lisäksi äänioppaan, sen hinta on 3 euroa. Opastettu kierros on 2 euron hintainen. Linna on avoinna kesäaikaan tiistaista sunnuntaihin klo 9.30–13.30 ja perjantai- ja lauantai-iltaisin klo 19.00–22.00. Muina aikoina se on avoinna keskiviikosta sunnuntaihin klo 9.30–13.30 ja perjantai-, lauantai- ja sunnuntai-iltaisin klo 17.00–20.00.
Iglesia parroquial de Iznájar -kirkko
Linnan vieressä, vanhan kaupungin muurien sisäpuolella sijaitsee Iznájarin pääkirkko Parroquia De Santiago Apóstol -kirkko (Santiago Apóstolin seurakuntakirkko), joka on omistettu apostoli Jaakobille. Kirkko on vaikuttava esimerkki renessanssiarkkitehtuurista, ja sen rakennustyöt tehtiin vuosina 1547–1638 arkkitehti Hernán Ruiz el Jóvenin johdolla. Kirkon sisätiloissa on suuri holvikaari ja 1700-luvulta peräisin oleva pääalttaritaulu sekä erilaisia kulta- ja hopeaesineitä. Vuosina 2005–2008 kirkon ulko- sekä sisätilat kävivät läpi laajan restauroinnin. Kirkko on avoinna viikonloppuisin ja muina pyhinä messujen aikana.

Plaza Rafael Alberti -aukio
Santiago Apóstolin seurakuntakirkon vieressä sijaitsee Rafael Alberti -aukio, joka on kunnianosoitus Rafael Alberti Merellolle. Kirjailija itse vihki sen käyttöön vuonna 1989. Aukiota ympäröivät appelsiinipuut, ja siellä on kirjailijan runon esittävä mosaiikkilaatta. Vuonna 2018 aukio palkittiin toisella sijalla Patios de la Subbética -kilpailussa. Patios de la Subbética on Córdoban maakunnassa järjestettävä kulttuuri- ja matkailutapahtuma, jossa paikalliset perinteiset pihat (patios) avataan yleisölle.

Patio de las Comedias -aukio
Iznájarin historiallisen keskustan sisäänkäynnillä, on kaarimainen portti , joka aiemmin toimi Iznájarin sisäänkäyntiporttina. Vanhakaupunki on juuri sitä, mitä Andalusian valkoiselta kylältä voi odottaa. Kapeat sekä mutkittelevat kadut ja sinisillä kukkaruukuilla koristellut valkokalkitut talot muodostavat harmonisen ja rauhallisen kokonaisuuden. Yksi kylän tunnetuimmista paikoista on pieni aukio Patio de las Comedias ja sen ympäristö. Se on yksi Iznájarin kuvatuimmista kohteista, jossa kylän estetiikka näkyy parhaimmillaan. Keskiaikana aukio oli maurien markkinapaikka eli ”souk”. Vuonna 1531 sen nimi muutettiin Patio de las Comediaksi, joka tulee siellä 1500-luvulla esitetyistä näytelmistä. Nykyään aukio on täynnä lukuisia sinisiä kukkaruukkuja, ja siellä on myös suihkulähde, jossa on naispatsas.


Aukion takana, Torre de San Rafael -tornin vieressä, on näköalapaikka, josta on panoraamanäkymät Iznájarin kylään. San Rafaelin torni on osa vanhaa kaupunginmuuria, ja sen päällä on Pyhän Rafaelin patsas. Tornin sisällä on luola-asunto, ja sitä käytetään nykyään Apostolien veljeskunnan päämajana, joka on yksi Iznájarin vanhimmista veljeskunnista.


Museoita ja kulttuuria

Casa de la Juventud -nuorisotalolla on useita Iznájarin museoita, kuten maataloustyökalujen ja kansanperinteiden museo (museo de aperos de labranza y tradiciones populares), Antonio Cañizaresin naivististen veistosten ja taiteen museo (museo de esculturas naïf Antonio Cañizares), taide- ja käsityömuseo (Museo de artes y oficios) sekä Juan Pérezin taottujen rauta- ja puuminiatyyrien museo (Museo de Miniaturas de forja y madera -Juan Pérez).




Casa de la Juventud sijaitsee linnaa ympäröivien muurien sisäänkäynnillä. Sisäänpääsy on maksuton. Tila on avoinna syksyisin ja talvisin tiistaista perjantaihin klo 10.00–14.00 ja 16.00–18.00 sekä perjantaina ja lauantaina klo 16.00–19.00.

Iglesia de San José -kirkko

San Josén kirkko on peräisin 1600-luvun puolivälistä. Myöhemmin sitä on uudistettu, ja viimeisin uudistus tehtiin 1950-luvulla. Kirkko sijaitsee entisen San Josén sairaalan, nykyisen terveyskeskuksen takana. Kirkko pystyttiin perustamaan pappi José Rosales Ruizin lahjoituksen ansiosta. Kirkon vaatimatonta arkkitehtuuria täydentää granadalaistyylinen torni.
San Josén kirkko kätkeytyy kapealle kujalle Iznájarin terveyskeskuksen taakse.
Biblioteca Municipal – Iznájarin kaupunginkirjasto
Nykyinen Iznájarin kaupunginkirjasto oli aiemmin Kaarle III:n ajalta peräisin oleva viljavarasto. Se restauroitiin vuonna 1989, jolloin siitä tuli kaupunginkirjasto. Allkuperäinen arkkitehtuuri, kuten tilan rakenne ja sisäkaaret säilytettiin. Sisäänpääsy kirjastoon on maksuton. Se on avoinna matkailijoita varten syksy- ja talviaikaan maanantaista sunnuntaihin klo 10.00–14.00 ja lisäksi perjantaina ja lauantaina ko 16.00-19.00.

Kirjaston sisäänkäynti on Plaza de Alí Ben Cacín -aukiolla Iznájarin linnan yhteydessä. Aukiota hallitsee Julio Burell y Cuéllarin (espanjalainen toimittaja ja poliitikko, opetus- ja taideministeri sekä sisäministeri Alfonso XIII:n hallituskaudella) veistos. Veistos tehtiin hänen kuolemansa (1859-1919) satavuotismuistoksi 15. joulukuuta 2019.

Miradorit – maisemia joka suuntaan
Iznájarin kylässä ja sen laidoilla on useita miradoreja eli näköalapaikkoja, joista avautuu näkymiä kylälle, järvelle, oliivilehtoihin sekä ympäröivään vuoristoon.
Mirador Cruz de San Pedro
Cruz de San Pedron näköalapaikalta voi nauttia huikeista näkymistä Iznájarin tekojärvelle, Barrio de la Villaan (vanhaan kaupunkiin), El Peñónin luolataloille, Santiago Apóstolin seurakuntakirkolle, kellotornille, Iznájarin linnalle sekä panoraamanäkymistä kaupungin historialliseen keskustaan.

Näköalapaikan lähellä on Plaza de la Torre -aukio, joka on saanut nimensä vanhan vartiotornin jäänteistä. Nykyään jäänteet sijaitsevat yksityiskodin tiloissa, joten ne eivät ole julkisesti esillä. Aukiolta on upeat näkymät linnalle ja Peñónin kaupunginosaan. Aukion lukuisista kukista huolehtii sen reunoilla olevien talojen asukkaat. Aukio on viehättävä vierailukohde ja keskeinen paikka Patios de la Subbética -reitillä. Reitti on kulttuuri- ja matkailureitti Córdoban maakunnan Subbética-alueella, joka kokoaa yhteen perinteiset andalusialaiset patiot useissa valkoisissa kylissä ja pikkukaupungeissa.



Miradores de las Peñas
Cruz de San Pedron näköalapaikalta pääsee Miradores de las Peñasille, kallioseinämällä sijaitseville luonnonparvekkeille, joilta on näkymät tekojärvelle ja Iznájariin. Täällä näkee sarjan laattoja, joissa on Antonio Quintanan (paikallisen taiteilijan) runoja.


Mirador de la Cruz del Postigon
Mirador de la Cruz del Postigon näköalapaikalta avautuvat kauniit näkymät Iznájarin tekojärvelle ja oliivilehtoihin.

Monumento de las Tres Cruces
Kolmen ristin muistomerkki (Monumento de las Tres Cruces) sijaitsee kauniilla havupuualueella, jossa voi myös retkeillä. Viereiseltä parvekemaiselta kaiteelta on näkymät Iznájarin tekojärvelle sekä urheilualueelle.


Barrio El Coso
El Coson kaupunginosa on kapeiden ja mutkittelevien katujen verkosto, jota reunustavat puutarhat ja puut. El Cososta ylöspäin katsottuna näkyy Iznájaria ympäröivät kalliot, jotka tunnetaan nimellä El Coson kalliot. Myös tämä alue on osa Subbética Patios -reittiä.

Embalse de Iznájar –järvi tekee kylästä ainutlaatuisen
Iznájarin tekojärvi, Embalse de Iznájar, vihittiin käyttöön 3. kesäkuuta 1969. Se tuo alueelle täysin omanlaisen tunnelman ja tekee kylästä poikkeuksellisen monipuolisen matkakohteen. Tekojärvi kattaa 2522 hehtaarin alueen ja sen tilavuus on 981 hm³. Se on Andalusian suurin tekojärvi, jonka vuoksi se tunnetaan myös nimellä Andalusian järvi, Lago de Andalucía. Rantaviivaa on yli 100 kilometrin verran, ja järveä käytetään vesihuoltoon, kasteluun ja vesivoiman tuotantoon Córdoban, Granadan ja Málagan alueilla.
Tekojärven rannan lähellä sijaitsee Valdearenasin luonnonpuisto, jossa vierailijat voivat nauttia muun muassa ulkoilusta, lintujen tarkkailusta ja patikoinnista. Rannan läheisyydessä sijaitsee myös Iznájarin tekojärven opastuskeskus ja luontokoulu. Opastuskeskus tarjoaa tietoa Genil-joesta, tekojärven rakentamisesta, ympäröivästä ekosysteemistä sekä kunnan historiasta ja kulttuurista. Keskuksen on vapaa pääsy, ja se on avoinna maanantaina 9.00-13.30 ja keskiviikkona, torstaina, perjantaina 9.00-13.30 sekä 16.30-19.00. Lauantaina, sunnuntaina ja maanantaina keskus on suljettu. Keskusta kiertää polku, jota kulkemalla vierailijat voivat tutustua paikalliseen kasvistoon ja eläimistöön.

Järven rannalla sijaitseva Playa de Valdearenas on yksi Iznájarin yllättävimmistä nähtävyyksistä. Hiekkaranta keskellä Andalusian sisämaata on harvinainen näky. Kesäisin se houkuttelee paikallisia ja matkailijoita tarjoten virkistävän vastapainon kuumille päiville. Järvessä voi uida, meloa, suppailla, veneillä, purjehtia tai vain nauttia rauhallisista kävelyistä veden äärellä. Alueella on tarjolla myös hosteltason majoitusta sekä muita palveluita, kuten uima-allas sekä ravintola-baari.

Paikallista ruokaa
Iznájar sijaitsee keskellä yhtä Andalusian merkittävimmistä oliiviöljyalueista, ja se on esillä myös ruokakulttuurissa. Paikallinen keittiö tarjoaa yksinkertaista, rustiikkista ja sesonkeihin sidottua ruokaa. Tyypillisiä ruokia ovat pataruoat, kausivihannekset, grillattu liha sekä tuore leipä ja laadukas oliiviöljy. Ravintolat ovat usein pieniä ja perheomisteisia, joissa ruoka ei ole trendikästä, vaan aidosti paikallista.
Yksi varteenotettavista ravintoloista on perheomisteinen ja vahvasti alueen ruokaperinteisiin hieman modernilla otteella nojaava Mesón Abuela María. Perinteisellä ja paikallisella säväyksellä sisustettu ravintola sijaitsee kylän keskustan yläosassa. Ruokalistasta löytyy monentyyppisiä annoksia, jotka ovat kooltaan reiluja. Vastaanotto on ystävällinen ja palvelu ripeää.




Milloin Iznájariin kannattaa matkustaa?
Parhaat ajankohdat vierailla Iznájarissa ovat kevät ja syksy, jolloin sää on miellyttävä ja luonto kauneimmillaan. Kesällä lämpötila voi nousta korkeaksi, mutta Andalusian suurin järvi tarjoaa helpotusta helteeseen. Talvella kylä on hiljainen ja tunnelmallinen.
Iznájarissa vietetään useita perinteisiä andalusialaisia juhlia, kuten Semana Santaa ja paikallinen kesäjuhla. Juhlat ovat kyläpainotteisia ja intiimejä, joihin matkailijat ovat tervetulleita osallistumaan.

Iznájar sopii erityisesti rauhallista Andalusiaa etsiville, valkoisten kylien ystäville sekä luonnosta ja maisemista pitäville. Iznájarissa yhdistyy valkoinen kylä, historiallinen linna ja järvimaisema tavalla, joka on Andalusiassa harvinainen.
Miten Iznájariin pääsee?
Iznájariiin pääsee nopeiten omalla autolla. Málagasta sinne on noin tunnin ajomatka. Suoraa linja-autoyhteyttä välille Málaga-Iznájar ei ole, vaan linja-autoa pitää vaihtaa. Linja-autolla matka kestää noin kolme tuntia.
Lähde
iznajar.es
Kuvat ja teksti päätoimitus Espanja.Com
Anu Koivusaari
Lue lisää:







