UUTISKIRJE HELMI 01/20
Uutiskirje
Helmi 01/20
UUTISET
YRITYKSET
ASUNNOT
UUSIMMAT UUTISET
ONKO AURINKORANNIKKO SITTENKÄÄN PARATIISI?
Suomessa ja Espanjassa kuvatun rikosdraamasarja Paratiisin esitykset alkavat tällä viikolla. Espanja.Comin toimitus haastatteli sarjaa tähdittävää Fran Pereaa.
MERCADONAN UUSI HITTITUOTE
Espanjan päivittäistavaraketju on tunnettu kosmetiikkaosastostaan, jonka uudeksi hittituotteeksi on noussut ”lohikäärmeen verta” sisältävä Dragon’s Blood -voide.
VÄLTÄ VARKAAT JA HUIJARIT
Loma-ajat ovat huijareiden ja asuntojen ryöstäjien sesonkiaikaa. Paras tapa välttää varkaat on ennakoida ja huomioida mahdolliset hälytysmerkit.
ASUNNON VUOKRAAJAN JA OSTAJAN VINKIT
Elämä Euroopan äärilaidoilla on erilaista. Lue vinkkejä sekä haasteita, mitä asuntomarkkinoilla voi olla vuokrauksessa ja ostamisessa Espanjaan asettuvilla suomalaisilla.
VIDEO:
KOKEMUKSIA AURINKORANNIKON ASUNNONVUOKRAAJILTA
Onko sinulla ollut haasteita asunnon löytämisessä Espanjassa? Katso videolta kokeneiden asunnonvuokraajien kokemuksia ja vinkkejä, sekä lue aiheeseen liittyvä artikkeli.
YRITYKSET
ATHLETIQ FINLAND
Perheomisteinen matkatoimisto, joka on erikoistunut urheilu- ja elämys-ryhmämatkoihin.
Aktiviteetti-listamme kattaa myös muun muassa viininmaistelut, kylpyläreissut ja päiväretket.
ASUNTOKOHTEET
TARJOUSKOHTEET
IDYLLINEN NÄKÖALAHUVILA 3 MH TORREQUEBRADA
Espanjalaistyylisessä huvilassa nautit perheen ja ystävien kanssa kauniista Etelä-Espanjan maisemasta. Villa sijaitsee Benalmádenan arvostetulla Torrequebradan alueella, lähellä rantaa ja alueen palveluja, kuten arvostettu kansainvälinen British College, ruokakauppa, apteekki, lukuisat ravintolat, uimaranta ja golfkenttä.
Täysin varusteltu avokeittiö on yhdistetty tilavan olohuoneen ruokailutilaan. Asunnossa on upea marmorilattia sekä lattialämmitys, kolme makuuhuonetta, joissa jokaisessa oma kylpyhuone, lisäksi vieras-wc. Tilava saunaosasto sekä varastotilaa jonne voi rakentaa vaikka oman viinituvan tai pelihuoneen. Autotallissa on tilaa kahdelle autolle.
Laadukkaasti rakennettu huvila ja suojaisa yksityinen 1 162 m² piha-alue puutarhoineen ja allasalueineen ja kesäkeittiöineen ovat hyvin hoidettuja.
Hinta 949 000 €
Lue lisää
LUKSUSVILLA 8 H, BODEGA, SAUNA, 580 M², LA CAPELLANÍA, BENALMÁDENA
Kauniilla ja arvostetulla La Capellanian alueella on tarjolla yksi Benalmádenan helmistä. Sijainti on mitä parhain, A7-moottoritietä pitkin lyhyt ja helppo yhteys lentokentälle sekä kävelymatka lähimmälle ostoskeskukselle ja ihastuttavaan Benalmádena Puebloon.
Villa Valo on elegantti, täydelliseen etelä-länsi -ilmansuuntaan sijoittuva laadukas ja tilava villa. Rakennusala (580 m²) sisältää terassit. Tontin pinta-ala on 1 370 m². Tämä kokonaisuus hakee vertaistaan ja se vastaa jo nyt 2020 alkaen uusille rakennuksille asetettavia talotekniikan vaatimuksia.
Lue lisää ja katso villan esittelyvideo, ota yhteyttä ja sovi yksityisesittely.
Hinta 1 980 000 €
Lue lisää
TASOKAS 4 MH 335 M² HUVILA BENALMÁDENA
Arroyo de la Mielissä moderni vuonna 2004 valmistunut koti. 4 makuuhuonetta (yhdessä oma pukeutumishuone sekä kylpyhuone), kodinhoitohuone, 3 x kylpyhuonetta, iso varusteltu keittiö sekä ruokailutila, valoisa ja avara olohuone takalla. Marmorilattiat.
Yläkerran suurelta terassilta avautuu upea näköala Välimerelle. Villa on tyylikkäästi suunniteltu ja sisustettu laadukkailla materiaaleilla. Piha on suojaisa ja aidattu. Takapihalla on ulkoruokailuryhmä, etupihalla aurinkoterassi, uima-allas ja puutarha. Saunasta upeat näköala Välimerelle. Talon alakerrassa myös tilava neljän auton autotalli ja talotekniikkatila.
Tarjoushinta 780 000 €
UPEA KALUSTETTU 1MH MERINÄKÖALAHUONEISTO
Tämä 1 makuuhuoneen 71 m² uusi, moderni asunto sijaitsee Nueva Torrequebradassa, Benalmadena Costalla. Huoneistossa on iso eteinen, täysin kalustettu keittiö, valoisa olohuone, jossa laadukas vuodesohva lisävuoteeksi, tilava makuuhuone ja reilusti kaapistotilaa. Makuuhuoneesta käynti iltapäiväauringon puoleiselle näköalaparvekkeelle.
Asunnon hintaan kuuluu myös oma autohallipaikka. Asunnossa on Espanjassa harvinainen moderni patterilämmitys sekä kanavoitu ilmalämpöpumppu, joka viilentää / lämmittää / poistaa kosteutta. Kaikki palvelut lähistöllä.
Tämä huoneisto on myös vuokrattavissa sekä lyhyt että pitkäaikaisesti. Hinta alkaen 850 € / kk.
Myyntihinta 178 500 €
MYYTÄVÄNÄ
UUDISKOHDE
KAUNIS UUDISKOHDE, PANORAMA FUENGIROLASSA
Tämä todella laadukas uudiskohde Fuengirolassa tekee unelmistasi totta. Hyvä sijainti, lähellä rantaa ja juna-aseman yläpuolella.
Asunnoista aukeavat upeat panoramanäkymät merelle. Innovatiivisesti ja laadulla suunnitellut 82 asuntoa ovat kuin suoraan unelmakodista.
Taloyhtiön uima-altaat, kuntosali, sauna ja kylpylä täydentävät kokonaisuutta.
Tarjoushinta: 2 mh, 2 kph alk. 326 000 –> 299 000 €
Lue lisää
JÄLLEENMYYNTIKOHTEET
UPEA 3 MH KATTOTERASSIASUNTO LOS BOLICHESISSA, FUENGIROLASSA
Tässä 192 m² asunnossa on 3 makuuhuonetta ja 3 kylpyhuonetta. Pääkerroksessa keittiö ja kodinhoitohuone, pieni terassi, tilavasta olohuoneesta pääsy 20 m² pääterassille, josta portaat ylös 74 m² omalle kattoterassille. Terasseilta näkymät lounaaseen ja koko päivä auringonvaloa.
Asunnossa on erillinen vierasasunto, jossa oma keittiö, olohuone, makuuhuone ja kylpyhuone sekä pääsy kattoterassille.
Parkkipaikka hallissa. Taloyhtiöllä yhteinen uima-allas ja puutarha. Ranta vain 300 metrin päässä, ja kaikki tarvittavat palvelut aivan lähettyvillä.
Hinta 349 000 €
Lue lisää
2 MH ASUNTO BENALMÁDENA PUEBLOSSA
Tämä 2 MH, 2 KPH 67 m² huoneisto sijaitsee kolmannessa kerroksessa. Sisällä on upeat marmorilattiat. Huoneistossa on marmorilattiat, ilmastointi, lämmitys ja täysin varusteltu keittiö. Olohuone avautuu aurinkoiselle, eteläsuuntaiselle terassille, josta on upeat näkymät sekä merelle että vuorille.
Hintaan sisältyy varastotila ja autotalli / parkkipaikka.
Suljetusta taloyhtiöstä löytyy kauniita puutarhoja ja uima-altaat lapsille ja aikuisille,leikkipaikka ja tenniskenttä. Kävelymatkan päässä koulusta, kaupoista, bussipysäkistä, Benalmádenan buddha-temppelistä ja uudesta lukiosta. Málagan lentokentälle ajomatkaa alle 20 minuuttia, Fuengirolan keskustaan vartti.
Hinta 159 000 €
Lue lisää
ERINOMAINEN ASUNTO LOS PACOSISTA, FUENGIROLA
Kaunis 81 m² kerrostaloasunto hyvin hoidetussa taloyhtiössä Los Pacosin alueella. Taloyhtiön suljetulla alueella yhteinen tilava uima-allas, lasten leikki-alue ja paljon puutarhatilaa.
Asunnon tiloihin kuuluu 2 makuuhuonetta, 2 kylpyhuonetta, olohuone/ruokailutila, kalustettu keittiö ja terassi länteen, josta avara näköala kohti Fuengirolan kaupunkia ja merta. Talon kellarikerroksessa autohallipaikka, mopo/mottoripyöräpaikka ja varastotila. Kaikki paikalliset palvelut lähellä kuten myös bussipysäkki.
Hinta 195 000 €
TILAVA KATTOHUONEISTO LOS PACOSISSA, FUENGIROLA
Erinomainen 100 m² kattohuoneisto Los Pacosin alueella, kaikki palvelut lähellä ja helppo pääsy moottoritielle. Koulut, kaupat, koirapuisto ja ravintolat parin askeleen päässä.
Asunnossa kolme makuuhuonetta ja kaksi kylpyhuonetta, kalustettu keittiö, apukeittiö, tilava olohuone ja terassi. Lisäksi noin 100m² oma kattoterassi. Sisäänrakennetut vaatekaapit, ilmastointi. Autotalli ja varastotila. Yhteisöllä uima-allas, puutarhatilaa ja padelkenttä. Erinomainen sijoitusasunto.
Hinta 280 000 €
VUOKRATTAVANA
IHASTUTTAVA 3MH ASUNTO BENALMADENAN TORREQUEBRADASSA
Tämä kaunis asunto on kahdessa kerroksessa. Ensimmäisessä kerroksessa olohuone, keittiö ja vessa, ja toisessa kerroksessa kaksi tilavaa makuuhuonetta parisängyillä sekä pienempi makuuhuone ja kylpyhuone. Alakerrasta käynti aurinkoiselle patiolle.
Asunto on täysin kalustettu ja varustettu, ja löytyy myös WiFi sekä ilmastointi / lämmitys. Asuntoon kuuluu autohallipaikka. Ranta sekä palvelut lähellä.
Vapaana ajalle 4.3. – 30.6.2020.
Hinta 990 € / kk + vesi ja sähkö kulutuksen mukaan + lähtösiivous.
Myös lyhytaikaisesti 850 € / 7 yötä (sis. veden ja sähkön).
UPEA 3 MH ASUNTO PARQUE DE LA PALOMAN VIERESSÄ, BENALMÁDENA
Tässä 100 m² asunnossa on 3 MH, 2 KPH, tilava keittiö ja olohuone, kodinhoitohuone, sekä lasitettu terassi iltapäiväauringon suuntaan; upeat näkymät vuorille ja merelle. Asuntoon kuuluu oma parkkipaikka. Taloyhtiössä on yhteiset puutarhat ja uima-allas.
Kaikki palvelut ovat lähettyvillä, kuten julkinen liikenne, kaupat, ravintolat ja pankki, 5 min. kävelymatka rannalle.
Vuokra 850€ / kk
Lue lisää
AURINKOISESSA SENSARASSA 2 MH, 2 KPH, BENALMÁDENA
Tässä modernissa ja aurinkoisessa 83 m² asunnossa on viihtyisä terassi merinäköaloineen. Rauhallisessa ja tasokkaassa taloyhtiössä on oma kylpylä ja ulkouima-altaat, sekä upeat puutarhat, nettihuoneet, ravintola, elokuvateatteri, kirjasto ja isot yhteiset oleskelutilat sekä parkkipaikka.
Kuukausivuokra alkaen 1 290€ / kk, vesi ja sähkö kulutuksen mukaan.
Kysy myös viikkohintaa, johon sisältyvät sekä vesi että sähkö.
TÄYSIN UUDISTETTU ASUNTO TORREQUEBRADASSA 2 MH, 2 KPH
Moderni asunto sijaitsee kolmannessa kerroksessa. Taloyhtiössä on hissi ja kaunis uima-allasalue. Kaksi makuuhuonetta ja kylpyhuonetta, täysin varustettu keittiö, olohuoneesta käynti parvekkeelle, iltapäiväauringon suuntaan. Näköalat ovat vuorille ja merelle.
Matkaa rantaan on noin 900 m, bussipysäkille 100 m ja kauppaan 200 m. Ajoaika Malágan lentokentältä 15 min ja Fuengirolaan alle 10 min.
Vuokrataan sekä lyhyt-, että pitkäaikaisesti. Minimivuokra-aika 1 viikko, kysy hintaa.
Alkaen 890 € / kk, vesi ja sähkö kulutuksen mukaan.
Lue lisää
SENSARA
AINUTLAATUINEN PALVELUKONSEPTI TASOKKAASEEN JA RAUHALLISEEN
ASUMISEEN ESPANJAN AURINKORANNIKOLLA BENALMÁDENASSA.
NYT MUUTAMIA LAADUKKAITA ASUNTOJA SEKÄ MYYTÄVÄNÄ ETTÄ VUOKRATTAVANA.
Sensara on suosittu kohde, eikä suotta. Viihdyt mukavassa, rauhallisessa ympäristössä ja kaikki tärkeimmät palvelut löytyvät saman katon alta. Sensara Benalmádenassa voit viettää aikaa lukusalissa, kahvila-ravintolassa, kuntoilutiloissa – tai rentoutua kylpylässä.
Sensara on ainutlaatuinen paikka, josta nautit ympäri vuoden. Asuntojen kokoluokat vaihtelevat 61 m² parvekkeellisesta näköalakaksiosta yli 200 m² kattoterassihuoneistoon.
Tutustu ja ihastu Sensara Benalmádenaan!
Asunnot: Tutustu myös muihin asuntoihin Espanja.comissa
Uutiset: Kiinnostavia artikkeleita ja tietoa Espanjasta
Yrityshakemisto: Asumiseen ja lomailuun liittyvät Palveluntarjoajat
Tilaa Uutiskirje: Pysy ajan tasalla Espanjan asuntomarkkinoista ja asuntotarjouksista
Lisätietoa Aurinkorannikosta: Nähtävyydet ja aktiviteetit sekä kartat