Uutiskirje Tammi 02/20

UUTISKIRJE TAMMI 02/20
Uutiskirje
Tammi 02/20
UUTISET
YRITYKSET
ASUNNOT
UUSIMMAT UUTISET
ESPANJALAISEN LIIKENNEKULTTUURIN SALAT
Espanjan liikennesääntöjen noudattamisessa ei olla turhan tarkkoja. Lue kuinka Espanjan liikenteessä käytännössä toimitaan ja kuinka lain mukaan pitäisi tehdä.
ESPANJAN PYHÄPÄIVÄT 2020
Espanjalaiset ovat mestareita järjestämään pitkiä vapaita pyhien aikaan. Espanjan kalenterissa on vuonna 2020 kymmenen kansallista pyhäpäivää.
MIKÄ IHMEEN EMPADRONAMIENTO?
Jos oleskelet tai asut vakituisesti Espanjassa, tulee sinun kirjautua kunnan asukkaaksi asukasrekisteriin, jolla saat muun muassa etuja kunnan palveluista.
OPI ESPANJAA – LIIKENNESANASTOA
Liikennekulttuurin teemalla opiskellaan liikennesanastoa. Mitä ovat espanjaksi U-käännös, umpikuja tai puhalluskoe?
AURINKORANNIKKO – EUROOPAN KALIFORNIA
Aurinkorannikolla on pitkään ollut maine eläkeläisten paratiisina. Viime vuosina alue on vetänyt puoleensa yhä enemmän työikäistä väkeä sekä huippuammattilaisia.
VIDEO:
ULKOKUNTOLAITTEILLA VETREÄKSI
Espanjassa on ulkoilun lomassa kätevä käydä vetreyttämässä kehoa helppokäyttöisillä kuntolaitteilla. Katso video ja lue artikkeli laitteiden käytöstä.
YRITYKSET
ALUE-ESITTELY:
TORREMOLINOSIN KAUPUNKI
Aurinkorannikon perinteisin lomakaupunki Torremolinos tunnetaan sen pitkästä rannasta, ostosmahdollisuuksista ja yöelämästä.
Kaupungissa on tekemistä ja näkemistä kaikenikäisille vuoden ympäri.
ASUNTOKOHTEET
TARJOUSKOHTEET
TASOKAS 4 MH 335 M² HUVILA BENALMÁDENA
Arroyo de la Mielissä moderni vuonna 2004 valmistunut koti. 4 makuuhuonetta (yhdessä oma pukeutumishuone sekä kylpyhuone), kodinhoitohuone, 3 x kylpyhuonetta, iso varusteltu keittiö sekä ruokailutila, valoisa ja avara olohuone takalla. Marmorilattiat.
Yläkerran suurelta terassilta avautuu upea näköala Välimerelle. Villa on tyylikkäästi suunniteltu ja sisustettu laadukkailla materiaaleilla. Piha on suojaisa ja aidattu. Takapihalla on ulkoruokailuryhmä, etupihalla aurinkoterassi, uima-allas ja puutarha. Saunasta upeat näköala Välimerelle. Talon alakerrassa myös tilava neljän auton autotalli ja talotekniikkatila.
Tarjoushinta 780 000 €
UPEA PARITALO LOS PACOS, FUENGIROLA
Uniikki kaksikerroksinen 4 mh paritalo suositulla Los Pacosin Paco Sol -taloyhtiössä Fuengirolassa. 20 min. ajomatka Málagan lentokentältä, 15 min. kävelymatka uimarannalle, 8 min. suomalaiselle koululle.
Taloyhtiössä on allasalue ja asunnossa oma, katettu uima-allas yläterassilla. Kolmelta tilavalta terassilta on näkymät vuoristoon, kaupunkiin ja merelle. Alakerroksessa kolme tilavaa makuuhuonetta, kaksi kylpyhuonetta sekä n. 50 m² katettu terassi. Eteisestä kulku omaan autotalliin.
Yläkerrassa suuri, avara olohuone/ruokailutila, jossa takka sekä upea saksalainen SCHMIDT-keittiö ja varastohuone astioille tai elintarvikkeille, aamiaisterassi sekä vieras-WC. Olohuoneen vieressä on makuuhuoneeksi muuntuva TV-huone, josta kulku kolmanteen kylpyhuoneeseen, saunaan, uima-altaalle ja 140 m² aurinkoterassille.
Huippuhintaan 449 000 €
Lue lisää
LUKSUSVILLA 8 H, BODEGA, SAUNA, 580 M², LA CAPELLANÍA, BENALMÁDENA
Kauniilla ja arvostetulla La Capellanian alueella on tarjolla yksi Benalmádenan helmistä. Sijainti on mitä parhain, A7-moottoritietä pitkin lyhyt ja helppo yhteys lentokentälle sekä kävelymatka lähimmälle ostoskeskukselle ja ihastuttavaan Benalmádena Puebloon.
Villa Valo on elegantti, täydelliseen etelä-länsi -ilmansuuntaan sijoittuva laadukas ja tilava villa. Rakennusala (580 m²) sisältää terassit. Tontin pinta-ala on 1 370 m². Tämä kokonaisuus hakee vertaistaan ja se vastaa jo nyt 2020 alkaen uusille rakennuksille asetettavia talotekniikan vaatimuksia.
Lue lisää ja katso villan esittelyvideo, ota yhteyttä ja sovi yksityisesittely.
Hinta 1 980 000 €
Lue lisää
MYYTÄVÄNÄ
UUDISKOHDE
KAUNIS UUDISKOHDE, PANORAMA FUENGIROLASSA
Tämä todella laadukas uudiskohde Fuengirolassa tekee unelmistasi totta. Hyvä sijainti, lähellä rantaa ja juna-aseman yläpuolella.
Asunnoista aukeavat upeat panoramanäkymät merelle. Innovatiivisesti ja laadulla suunnitellut 82 asuntoa ovat kuin suoraan unelmakodista.
Taloyhtiön uima-altaat, kuntosali, sauna ja kylpylä täydentävät kokonaisuutta.
Tarjoushinta: 2 mh, 2 kph alk. 326 000 –> 299 000 €
Lue lisää
JÄLLEENMYYNTIKOHTEET
6 MH UPEA VILLA TORREBLANCASSA, FUENGIROLASSA
Myynnissä upea 330 m² villa suurella tontilla ja erinomaisella paikalla vain 500 metrin päässä rannasta ja 250 metrin päässä juna-asemasta.
Asunnossa on 6 makuuhuonetta, joista 3 sijaitsee yläkerrassa kahden vessan kera. Muut huoneet alhaalla pääkerroksessa. Kaunis keittiö, tilava olohuone sekä kirjastohuone.
Autotallissa on tilaa 3 autolle + varastotilaa. Autotallista hissi pääkerrokseen. Suuri puutarha ja iso uima-allas sekä grillausalue, baarialue ja wc, terassi ja pieni lampi omalla vesiputouksella.
Hinta 1 378 000 €
Lue lisää
UPEA 3 MH KATTOTERASSIASUNTO LOS BOLICHESISSA, FUENGIROLASSA
Tässä 192 m² asunnossa on 3 makuuhuonetta ja 3 kylpyhuonetta. Pääkerroksessa keittiö ja kodinhoitohuone, pieni terassi, tilavasta olohuoneesta pääsy 20 m² pääterassille, josta portaat ylös 74 m² omalle kattoterassille. Terasseilta näkymät lounaaseen ja koko päivä auringonvaloa.
Asunnossa on erillinen vierasasunto, jossa oma keittiö, olohuone, makuuhuone ja kylpyhuone sekä pääsy kattoterassille.
Parkkipaikka hallissa. Taloyhtiöllä yhteinen uima-allas ja puutarha. Ranta vain 300 metrin päässä, ja kaikki tarvittavat palvelut aivan lähettyvillä.
Hinta 349 000 €
Lue lisää
IDYLLINEN NÄKÖALAHUVILA 3 MH TORREQUEBRADA
Espanjalaistyylisessä huvilassa nautit perheen ja ystävien kauniista Etelä-Espanjan maisemasta.
Villa on Benalmádenan arvostetulla Torrequebradan alueella, lähellä rantaa ja alueen palveluja, kuten arvostettu kansainvälinen British College, ruokakauppa, apteekki, lukuisat ravintolat, uimaranta ja golfkenttä.
Täysin varusteltu avokeittiö on yhdistetty tilavan olohuoneen ruokailutilaan. Asunnossa on upea marmorilattia sekä lattialämmitys, kolme makuuhuonetta, joissa jokaisessa oma kylpyhuone, lisäksi vieras-wc. Tilava saunaosasto sekä varastotilaa jonne voi rakentaa vaikka oman viinituvan tai pelihuoneen. Autotallissa on tilaa kahdelle autolle.
Laadukkaasti rakennettu huvila ja suojaisa yksityinen 1 162 m² piha-alue puutarhoineen ja allasalueineen ja kesäkeittiöineen ovat hyvin hoidettuja.
Hinta 949 000 €
Lue lisää
2 MH ASUNTO BENALMÁDENA PUEBLOSSA
Tämä 2 MH, 2 KPH 67 m² huoneisto sijaitsee kolmannessa kerroksessa. Sisällä on upeat marmorilattiat. Huoneistossa on marmorilattiat, ilmastointi, lämmitys ja täysin varusteltu keittiö. Olohuone avautuu aurinkoiselle, eteläsuuntaiselle terassille, josta on upeat näkymät sekä merelle että vuorille.
Hintaan sisältyy varastotila ja autotalli / parkkipaikka.
Suljetusta taloyhtiöstä löytyy kauniita puutarhoja ja uima-altaat lapsille ja aikuisille,leikkipaikka ja tenniskenttä. Kävelymatkan päässä koulusta, kaupoista, bussipysäkistä, Benalmádenan buddha-temppelistä ja uudesta lukiosta. Málagan lentokentälle ajomatkaa alle 20 minuuttia, Fuengirolan keskustaan vartti.
Hinta 159 000 €
Lue lisää
ERINOMAINEN ASUNTO LOS PACOSISTA, FUENGIROLA
Kaunis 81 m² kerrostaloasunto hyvin hoidetussa taloyhtiössä Los Pacosin alueella. Taloyhtiön suljetulla alueella yhteinen tilava uima-allas, lasten leikki-alue ja paljon puutarhatilaa.
Asunnon tiloihin kuuluu 2 makuuhuonetta, 2 kylpyhuonetta, olohuone/ruokailutila, kalustettu keittiö ja terassi länteen, josta avara näköala kohti Fuengirolan kaupunkia ja merta. Talon kellarikerroksessa autohallipaikka, mopo/mottoripyöräpaikka ja varastotila. Kaikki paikalliset palvelut lähellä kuten myös bussipysäkki.
Hinta 195 000 €
TILAVA KATTOHUONEISTO LOS PACOSISSA, FUENGIROLA
Erinomainen 100 m² kattohuoneisto Los Pacosin alueella, kaikki palvelut lähellä ja helppo pääsy moottoritielle. Koulut, kaupat, koirapuisto ja ravintolat parin askeleen päässä.
Asunnossa kolme makuuhuonetta ja kaksi kylpyhuonetta, kalustettu keittiö, apukeittiö, tilava olohuone ja terassi. Lisäksi noin 100m² oma kattoterassi. Sisäänrakennetut vaatekaapit, ilmastointi. Autotalli ja varastotila. Yhteisöllä uima-allas, puutarhatilaa ja padelkenttä. Erinomainen sijoitusasunto.
Hinta 280 000 €
VUOKRATTAVANA
UPEA 3 MH ASUNTO PARQUE DE LA PALOMAN VIERESSÄ, BENALMÁDENA
Tässä 100 m² asunnossa on 3 MH, 2 KPH, tilava keittiö ja olohuone, kodinhoitohuone, sekä lasitettu terassi iltapäiväauringon suuntaan; upeat näkymät vuorille ja merelle. Asuntoon kuuluu oma parkkipaikka. Taloyhtiössä on yhteiset puutarhat ja uima-allas.
Kaikki palvelut ovat lähettyvillä, kuten julkinen liikenne, kaupat, ravintolat ja pankki, 5 min. kävelymatka rannalle.
Vuokra 850€ / kk
Lue lisää
AURINKOISESSA SENSARASSA 2 MH, 2 KPH, BENALMÁDENA
Tässä modernissa ja aurinkoisessa 83 m² asunnossa on viihtyisä terassi merinäköaloineen. Rauhallisessa ja tasokkaassa taloyhtiössä on oma kylpylä ja ulkouima-altaat, sekä upeat puutarhat, nettihuoneet, ravintola, elokuvateatteri, kirjasto ja isot yhteiset oleskelutilat sekä parkkipaikka.
Kuukausivuokra alkaen 1 290€ / kk, vesi ja sähkö kulutuksen mukaan.
Kysy myös viikkohintaa, johon sisältyvät sekä vesi että sähkö.
TÄYSIN UUDISTETTU ASUNTO TORREQUEBRADASSA 2 MH, 2 KPH
Moderni asunto sijaitsee kolmannessa kerroksessa. Taloyhtiössä on hissi ja kaunis uima-allasalue. Kaksi makuuhuonetta ja kylpyhuonetta, täysin varustettu keittiö, olohuoneesta käynti parvekkeelle, iltapäiväauringon suuntaan. Näköalat ovat vuorille ja merelle.
Matkaa rantaan on noin 900 m, bussipysäkille 100 m ja kauppaan 200 m. Ajoaika Malágan lentokentältä 15 min ja Fuengirolaan alle 10 min.
Vuokrataan sekä lyhyt-, että pitkäaikaisesti. Minimivuokra-aika 1 viikko, kysy hintaa.
Alkaen 890 € / kk, vesi ja sähkö kulutuksen mukaan.
Lue lisää
SENSARA
AINUTLAATUINEN PALVELUKONSEPTI TASOKKAASEEN JA RAUHALLISEEN
ASUMISEEN ESPANJAN AURINKORANNIKOLLA BENALMÁDENASSA.
NYT MUUTAMIA LAADUKKAITA ASUNTOJA SEKÄ MYYTÄVÄNÄ ETTÄ VUOKRATTAVANA.
Sensara on suosittu kohde, eikä suotta. Viihdyt mukavassa, rauhallisessa ympäristössä ja kaikki tärkeimmät palvelut löytyvät saman katon alta. Sensara Benalmádenassa voit viettää aikaa lukusalissa, kahvila-ravintolassa, kuntoilutiloissa – tai rentoutua kylpylässä.
Sensara on ainutlaatuinen paikka, josta nautit ympäri vuoden. Asuntojen kokoluokat vaihtelevat 61 m² parvekkeellisesta näköalakaksiosta yli 200 m² kattoterassihuoneistoon.
Tutustu ja ihastu Sensara Benalmádenaan!
Asunnot: Tutustu myös muihin asuntoihin Espanja.comissa
Uutiset: Kiinnostavia artikkeleita ja tietoa Espanjasta
Yrityshakemisto: Asumiseen ja lomailuun liittyvät Palveluntarjoajat
Tilaa Uutiskirje: Pysy ajan tasalla Espanjan asuntomarkkinoista ja asuntotarjouksista
Lisätietoa Aurinkorannikosta: Nähtävyydet ja aktiviteetit sekä kartat


Uutiskirje





























