Espanjalaiset kutsuvat Kanariansaarista pienintä ja läntisintä El Hierroa saareksi, jolla on sielu, la isla con alma. Syrjäisen sijaintinsa ansiosta massaturismilta säästynyt saari on rauhaa rakastavan omatoimimatkailijan unelmakohde.

Monipuolinen luonto
Tuliperäisen saaren luonto on monipuolista: vuoristo ja ylänkömaisemien lisäksi El Hierrolla on jähmettyneitä laavakenttiä, kanarianmänty- ja laakeripuumetsiä, karuja ja kivisiä rantajyrkänteitä sekä maanviljelysalueita.
Suurin osa pinta-alasta on 1000–1500 metriin nousevaa ylänköä. Saaren pituus lounais-koillissuunnassa on noin 30 km ja leveys luoteis-kaakkoissuunnassa noin 15 km. Unescon biosfäärikohteisiin kuuluvalla El Hierrolla elää yli 100 saarelle endeemistä eli kotoperäistä kasvi- tai eläinlajia.

Tuulisuus tuo energiaa
El Hierrolla tuulee ympäri vuoden. Jatkuvasti puhaltavat pasaatituulet ovat muokanneet maisemaa ja kasvillisuutta. Tuulet tuovat kosteutta saaren pohjois- ja koillisosiin, eteläosa on aurinkoisempi ja kuivempi. Tuulisuutta on El Hierrolla hyödynnetty energiantuotannossa jo pitkään. Saari on nykyisin lähes omavarainen energian suhteen, ja käytössä on vain uusiutuvia energiamuotoja.
Hiljainen ja rauhallinen ilmapiiri
El Hierrolle ominaisinta on sen hiljaisuus ja rauhallisuus. Ero Teneriffaan ja Gran Canariaan on huomattava. Saarella ei ole kansainvälistä lentokenttää eikä isoja hotelleja, ja teillä on hyvin vähän liikennettä. Levollisten maisemien keskellä kulkevilla vaelluspoluilla voi kävellä tuntikausia tapaamatta ketään. Hiljaisuus ja rauha tarkoittavat myös melko vähäistä palvelutarjontaa. Hotelleja on vain muutamia ja suurin osa majoitusvaihtoehdoista on loma-asuntoja. Luksushotelleja ei ole.

Ystävällisyys ja vieraanvaraisuus
El hierrolaiset ovat todella ystävällisiä ja vieraanvaraisia turisteja kohtaan. Taksit, majoituspalvelut ja ravintolat palvelevat joustavasti. 10 000 asukkaan saarella ei selvästikään olla kyllästytty turisteihin. Paikalliset saattavat tarjota apua jo ennen kuin sitä ehtii pyytää.
Tästä sain myös omakohtaisen kokemuksen odotellessani linja-autoa:
”Vaellusreittini päättyi vuoren juurella sijaitsevan Sabinosa-nimisen kylän laidalle. Puhelimeni verkkoyhteys oli huono, eikä bussipysäkiltä löytynyt aikataulutietoja. Takseista ei näkynyt merkkiäkään. Ehdin istuskelemaan bussipysäkillä vain hetken ennen kuin vastapäisestä talosta tuli kadulle nainen kyselemään tarvitsenko apua. Nainen tarjoutui soittamaan minulle taksin, ja sanoi myös, että jos tarvitsen jotakin niin hänen kotinsa ovi tuolla kadun toisella puolella on avoinna. Taksit olivat varattuja, mutta jonkun ajan kuluttua minut ahdettiin pienen henkilöauton takapenkille. Avuliaan naisen naapurit olivat lähdössä asioille majapaikkani suuntaan, ja kun vähän tiivistettiin, niin mahduin mukaan. Sain kyydin hotellilleni ja maksusta kieltäydyttiin jyrkästi”

Vanhan maailman länsilaita
El Hierron läntisin osa oli antiikin ajoista Kolumbuksen päiviin saakka vanhan maailman laitaa. Kun Kolumbus suuntasi matkalleen Atlantin yli, tämä tuulinen ja kallioinen La Dehesan rannikko oli viimeinen näky siihen asti tunnetusta maailmasta.
Saaren länsiosassa, Punta de Orchillassa sijaitsi myös vanhan maailman paikanmäärityksen nollameridiaani, joka siirrettiin vuonna 1884 Lontoon Greenwichiin. Vanhasta nollameridiaanista muistuttaa Monumento al Meridiano Cero- muistomerkki, joka sijaitsee Faro de Orchillan majakan lähellä.

Taipuneet katajat ja korpit
Läntisellä El Hierrolla La Dehesassa sijaitsee El Sabinar, saaren kiinnostavin luontokohde. Karulla ylängöllä vaakatasossa kasvavat satoja vuosia vanhat katajat ovat koillispasaatien taivuttamia. Jatkuvasti samasta ilmansuunnasta puhaltava voimakas tuuli on muovannut katajia mitä erikoisempiin muotoihin.



El Hierron kataja Juniperus canariensis elää symbioosissa saaren korppien kanssa. Kun korppi syö katajanmarjoja, sen mahanesteet sulattavat siemenien kovat kuoret ja ne päätyvät ulosteen mukana maahan. Valitettavasti El Hierron korpit ovat vähentyneet monista syistä. Korpit ovat aiheuttaneet haittaa maataloudelle, joten niistä on yritetty päästä eroon. Nykyisin niitä kuolee myös saaren tuulimyllyihin.
El Sabinariin pääsee opastettua ja hyväkuntoista 3,5 kilometrin pituista reittiä pitkin. Polku alkaa pieneltä Ermita de la Virgen de Los Reyes -kappelilta. Kappeli on avoinna joka päivä klo 10–17.


Reitti El Sabinarilta Sabinosan kylään
Mikäli patikointi kiinnostaa, voi El Sabinarilta suunnata vielä rinnettä ylöspäin. Lehmälaitumen kautta kulkeva reitti vie vuorenharjanteelle. Huipulta laskeudutaan alas laakeripuumetsikössä kulkevaa polkua pitkin. Paikoitellen melko jyrkän polun varrella kasvaa muun muassa mehikasveja ja murattia. Eremita de los Reyesiltä Sabinosan kylään matkaa kertyy noin 10 km. Tarkempia reittitietoja antaa esimerkiksi Wikiloc.





Merivesialtaat, Charco Azul
El Hierron Charco Azul merivesialtaat sijaitsevat saaren länsiosassa noin 1,5 km päässä Los Llanillosin kylästä. Kalliojyrkänteen juurella oleville altaille laskeudutaan pitkää portaikkoa pitkin. Altaiden viereen on rakennettu maisemaan hyvin sulautuvia terasseja auringonottoa varten.



Lentokenttä ja satama
Pääkaupunki Villa de Valverdesta 9 km päässä sijaitsevalta El Hierron lentokentältä pääsee Binter Canarias -yhtiön lennoilla esimerkiksi Gran Canarialle. Saarten välinen lentoliikenne on toimivaa, joskaan ei kovin edullista ei-residenteille. Alle tunnin lento El Hierrolta Las Palmasiin maksaa turisteille noin 150 euroa.
El Hierrolle voi matkustaa myös lautalla. Navier Armasin lautat kulkevat Teneriffan Los Cristianosista Puerto de la Estacaan pari kertaa päivässä. Noin 2,5 tuntia kestävä lauttamatka maksaa yhteen suuntaan noin 60 euroa.


Lue lisää Kanariansaarista:
Teneriffan Santa Cruz – Kanariansaarten välisen lauttaliikenteen satamakaupunki
Gran Canarian kolme tunnelmallista vanhaa kaupunkia
Gran Canarian kolme kauneinta kylää
Playa del Inglés ja turismin vuosikymmenet Gran Canarialla
San Mateo tarjoaa värikkään kattauksen Gran Canarialla tuotettua ruokaa
Aurinkoinen ja idyllinen Puerto de Mogán ihastuttaa kukkarunsaudellaan
Arguineguín – elämää tyynien vesien äärellä
Aktiivilomailija nauttii Gran Canarian rannoista kävellen
Gran Canarian kahvi kasvaa Agaeten laaksossa
Teksti ja kuvat Anne-Mari Lu
anne-mari@espanja.com
toimitus@espanja.com

Olen kahden kodin väliä kulkeva freelancer -kirjoittaja ja sekatyöläinen. Gran Canarian kotini sijaitsee saaren etelärannikolla Arguineguínissa, joka on aito, vanha kalastajakylä. Parvekkeeltani näen meren ja vuoret.
Matkoillani kävelen, etsin kauniita maisemia ja valokuvaan. Erityisen mieleistä minulle on vuoristossa vaeltelu yksin tai yhdessä. Seuraan auringonnousuja ja -laskuja aina kun on mahdollista.
Mieluiten kirjoitan luontoaiheista ja teen henkilöhaastatteluja. Ihmisten kohtaaminen matkoillani on antoisaa ja avartavaa. Espanjan kielen opiskeleminen on osoittautunut todella hyödylliseksi myös tältä kannalta.
Anne-Marille voi lähettää juttuvinkkejä, toiveita ja palautetta osoitteeseen
anne-mari@espanja.com.