Asuminen

Maan arvo ei ole sama kuin sen hinta

Julkaistu: 12.11.2015

Espanjassa maksetaan kiinteistökaupan yhteydessä plusvaliavero, joka lasketaan maan arvon noususta. Maan arvo ja maan hinta eivät ole verotuksessa sama asia.

Kiinteistöjen hintojen laskun myötä on Espanjassa solmittu asuntokauppoja, joissa kiinteistö myydään ns tappiolla. Esimerkiksi vuonna 2008 ostettu asunto myydään usein vuonna 2015 ostohintaa halvemmalla hinnalla. Oston ja myynnin väliselta ajalta maksetaan maan arvonnousuun perustuva kunnallinen plusvalia vero (Impuesto de Plusvalía Municipal).

Moni myyjä on ajatellut, että koska kiinteistön arvo on laskenut ei plusvaliaverosta tule maksettavaa. Tilanne ei ole automaattisesti näin muistuttavat blogikirjoituksessaan lakimiehet Atico Juridico de Salcedo Abogados yrityksestä.

Laissa käytettävä termi maan arvo ei ole sama asia kuin hinta. Plusvaliavero lasketaan kauppakirjoihin kirjatusta osto- ja myyntihinnasta mutta maan arvon nousussa huomioidaan myös muita tekijöitä.

Lopullinen plusvaliavero kannattaa tarkistaa etukäteen, jotta välttyy vääriltä odotuksilta.

Tiedot: idealista.com

Jaa:

Marbellan rakennuskaavaan ei saada muutosta

Katalonian tasavalta jatkaa itsenäisyyden valmistelua