Luonto ja ihminen ovat täydellisessä harmoniassa Pohjois-Espanjan La Pornacalissa Asturiassa. Siellä on ryhmä majoja, jotka on rakennettu Somiedon luonnonpuiston sydämeen.
Majoja käyttivät aikanaan paimenet, jotka tulivat alueelle karjansa kanssa. Näissä majoissa vierailemalla oppii seudun kulttuurista ja paimenkulttuurista. Majojen luo päästäkseen täytyy tehdä patikointimatka lähimmästä kaupungista.
Reitti majoille
Las brañasit ovat pieniä majoja, jotka rakennettiin puusta ja kivestä. Niissä on pensaskasvillisuudesta tehty teito-katto. Tämän tyyppiset rakennukset ovat hyvin tyypillisiä Somiedon luonnonpuistolle, ja ne tekevät maisemasta omintakeisen. Brañaseja käytettiin yleensä talleina ja myös suojina alueen paimenille.

La Pornacalin brañasit muodostavat suurimman ryhmän majoja koko luonnonpuiston alueella. Niiden luo johtaa kiinnostava vaellusreitti. Matka alkaa Villar de Vildasin kaupungista, joka sijaitsee Pigüeña-joen laaksossa.
Reitti kulkee joen vasenta puolta, ja ensimmäisen kilometrin aikana vastaan tulevat ensimmäiset majat, Vildéun brañasit. Kolmen ja puolen kilometrin kohdalla ovat La Pornacalin brañasit, joita on 33. Majoja on joen molemmin puolin.
Jos matkaa jatkaa vielä kaksi kilometriä, saavutaan sillalle, joka ylittää Pigüeña-joen, jossa voi ihailla Corralón-vesiputousta. Tämän jälkeen on myös vaihtoehto edetä toiselle majaryhmälle Braña de los Cuartosille.
Muita persoonallisia vaellusreittejä:
Espanjan Gironan suosituimmalla vaellusreitillä on lentokoneen hylky
Koe Espanjan extreme-vaelluspaikka helpon reitin varrella
Santiago de Compostelan pyhiinvaellusreitit, Camino primitivo
Lähde
20minutos.es
Kuva: Paimensuojia. Wikimedia