Miksi lapsien elinajanodote Espanjassa on matalampi kuin heidän isovanhempiensa?

Elinajanodote Espanjassa kasvoi tasaisesti kolmella kuukaudella vuodessa vuoteen 2011 asti, jolloin se pysähtyi. Laskea se on alkanut vuodesta 2019 ja Covid-19-pandemiasta lähtien.
16 maassa (mukaan lukien Espanja) tehdyn eurooppalaisen tutkimuksen tulokset ovat osoittaneet, että elinajanodote on lyhenemässä. Tutkimuksessa havaittiin absoluuttinen elinajanodotteen lasku vuodesta 2019 alkaen. Siitä lähtien elinajanodote on ollut 0,18 vuotta vähemmän. Tämä tarkoittaa, että elämä tulee olemaan keskimäärin kaksi kuukautta, tarkalleen laskettuna 64 päivää, lyhyempi.
Syyt elinajanodotteen laskuun
Elinajanodote nousi tasaisesti vuosien 1990 ja 2011 välillä, minkä jälkeen se alkoi hidastua. Kahdeksan vuotta myöhemmin alkoi näkyä negatiivisia indikaattoreita. Tutkimukseen osallistuneet tutkijat päättelevät, että lasku johtui paitsi covidin aiheuttamista hengitystieinfektioista, myös sydän- ja verisuonitautien ja kasvainten lisääntyneestä ilmaantuvuudesta, jotka johtuvat pikemminkin elämäntavoista kuin geeneettisistä tekijöistä. Korkea verenpaine, tupakointi, kolesteroli, ylipaino, työperäiset vaarat, alkoholi ja vähäinen liikunta aiheuttavat kaikki aikaisempia kuolemia.

”Lapsemme tulevat elämään lyhyemmän elämän kuin me”, vahvistaa Alejandro de la De Torre Luque, Complutense-yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan oikeuslääketieteeseen, psykiatriaan ja patologiaan erikoistunut tutkija. Hän osallistui The Lancet Public Health -lehdessä julkaistuun tutkimukseen. De la Torre toteaa, että negatiiviset vaikutukset näkyvät joka vuosi ja ne tullaan näkemään myös tulevina vuosikymmeninä. Hänen mukaansa tilanteeseen kannattaa pyrkiä vaikuttamaan ongelmaan keskittyvällä kansanterveyspolitiikalla, jota sovelletaan nuorempiin sukupolviin.
Yksi Espanjan erityispiirteistä ovat vähentyneet terveydenhuoltoinvestoinnit yhdistettynä perussairauksien, kuten diabeteksen, korkean verenpaineen ja liikalihavuuden kasvuun. Nähtävissä on tiettyjä tekijöitä, joista monet liittyvät viime vuosina lisääntyneeseen paljon suolaa ja sokeria sisältävien prosessoitujen elintarvikkeiden kulutukseen.

Tutkimuksessa analysoiduissa maissa havaittiin merkittävä hidastuminen sydän- ja verisuonitautikuolemien vähenemisessä, painoindeksin (BMI) tasainen nousu viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana sekä kolesterolin ja verenpaineen nousu. Nämä muutokset käyvät ilmi Changes in life expectent in European countries 1990–2021: a sub-analysis of causes and risk factors from the Global Burden of Disease Study 2021 -artikkelista. Artikkeli kokosi yhteen tietoja ja asiantuntijoita Itävallasta, Belgiasta, Tanskasta, Suomesta, Ranskasta, Saksasta, Kreikasta, Islannista, Irlannista, Italiasta, Luxemburgista, Alankomaista, Norjasta, Portugalista, Espanjasta, Ruotsista, Englannista, Pohjois-Irlannista, Skotlannista ja Walesista.
Uudet sukupolvet
Espanjassa sairauksiin puuttumista De la Torren mukaan heikentää riittämättömät investoinnit terveydenhuoltoon. Hän huomauttaa, että hoitojen odotusaikoja tulisi lyhentää, mielenterveyshuoltoa laajentaa sekä mahdollistaa kalliimpien ja tehokkaampien lääkkeiden käyttö. Selkeä esimerkki löytyy muun muassa syövän hoidosta. Uusilla kemoterapiahoidoilla on paljon vähemmän sivuvaikutuksia, ja valtion tulisi parantaa näiden lääkkeiden saatavuutta.

Terveydenhuollon investointipuutteista huolimatta elinajanodotteen lasku havaittiin Espanjassa jonkin verran myöhemmin kuin muissa maissa. Tämä on todennäköisesti Välimeren ruokavalion ansiosta, joka hidastaa, mutta ei pysäytä, huonojen ruokailutottumusten yleistymistä.
Kaikissa maissa käyrässä oli pandemian vuoksi notkahdus, mutta pandemian päätyttyä elinajanodote jatkoi aiempaa laskusuuntaustaan. Uudet sukupolvet elävät lyhemmän elämän kuin isovanhempansa, johtuen lapsuusajan liikalihavuudesta, sähkösavukkeiden käytöstä, syömishäiriöistä sekä riippuvuuksista.
De la Torren mukaan tilanteen kääntäminen edellyttää muutosta julkisessa politiikassa, jotta terveyspalveluille luodaan rahoitusrakenteita ja enemmän tukea. Hän laskee, että jos muutokset aloitettaisiin heti, myönteiset tulokset näkyisivät kymmenessä tai kahdessakymmenessä vuodessa.
Lue lisää:
Rasitteellisten asuntojen määrä kasvussa Espanjan kiinteistömarkkinoilla
Vuokrahintojen nousu hidastuu Aurinkorannikolla, mutta nousee sisämaassa
Turistilisenssi siirtyy Andalusiassa asunnon myynnin mukana
Espanjan metsäpalot tuhoisimmat 30 vuoteen
Espanjassa eniten hukkumistapauksia yli 65-vuotiaiden miesten ikäryhmässä
Lähde
surinenglish.com
Kuvat ja teksti päätoimitus Espanja.Com
Anu Koivusaari
anu.koivusaari@espanja.com
