Hyppää sisältöön

Kesäuutiskirje 03/2026

KESÄUUTISIA ESPANJASTA

CAMINITO DEL REY – ANDALUSIAN LUONTOKOHTEIDEN KLASSIKKO ON NYT ENTISTÄ HUIKEAMPI

Caminito del Rey on Andalusian päiväretkiklassikko, jossa luonto, historia ja pieni seikkailun tunne kohtaavat.
Kapea reitti kulkee jyrkkien kallioseinämien kyljessä, alhaalla virtaa Guadalhorce-joki ja maisemat vaihtuvat rotkoista El Chorron turkooseihin tekojärviin.
Nyt reitillä on myös uusi vetonaula: Espanjan pisin jalankulkijoille tarkoitettu riippusilta, joka tuo kokemukseen entistä enemmän huimaa tunnelmaa.
Lue Caminito del Reystä lisää artikkelistamme.

COSTA DEL SOLIN KESÄ BUDJETTIMATKAILLEN – ILMAISET JA EDULLISET ELÄMYKSET

Kesäloma Costa del Solilla ei välttämättä vaadi suurta budjettia.
Meri, rannat, rantapaseot, valkoiset kylät, näköalapaikat, torit, feriat ja varjoisat puistot tarjoavat elämyksiä ilmaiseksi tai vain muutamalla eurolla .
Kun päiviä suunnittelee etukäteen, liikkuu julkisilla ja hyödyntää eväitä, menú del día -lounaita sekä maksuttomia vierailuaikoja, Aurinkorannikko avautuu edullisesti mutta monipuolisesti.
Lue aiheesta lisää artikkelistamme.

NÄIN VÄLTÄT LOMAVUOKRAUKSEN ONGELMIA ESPANJASSA – TARKISTA NÄMÄ ASIAT ENNEN VARAUSTA

Loma-asunnon vuokraaminen Espanjasta voi olla hotellia edullisempi ja joustavampi vaihtoehto – mutta vain, jos varauksen tekee huolellisesti.
Ennen maksua kannattaa tarkistaa sijainti, ehdot, lisämaksut, arvostelut, varustelu ja vuokranantajan luotettavuus. Liian halpa hinta, maksupyyntö varausalustan ulkopuolelle tai epäselvät peruutusehdot voivat olla varoitusmerkkejä.
Hyvä ennakkotyö säästää lomalla sekä rahaa että hermoja.
Lue artikkelistamme kuinka välttää lomavuokrauksen ongelmia Espanjassa.

ESPANJAN SUOSITUIMMAT KESÄJUOMAT – NÄITÄ NAUTITAAN RANNOILLA, TERASSEILLA JA KOTONA

Espanjan kesä maistuu kylmältä, raikkaalta ja sitruksiselta.
Helteellä lasiin laitetaan jäitä, viiniä kevennetään soodalla, olutta sitruunalimonadilla ja kahvi nautitaan jääpalojen kanssa.
Sangria on monelle matkailijalle tuttu klassikko, mutta paikallisten kesävalintoja ovat usein tinto de verano, clara, rebujito, vermut, horchata ja café con hielo.

COSTA DEL SOLIN RANNOILLE SAATIIN UUSI APU MEDUUSOJEN, LEVÄN JA MERIVAAHDON SEURANTAAN

Meduusoja, levää vai merivaahtoa?
Costa del Solin rantapäivää voi jatkossa suunnitella entistä tarkemmin, sillä uusi Oceanaria-Andalucía-alusta ennustaa rannikon olosuhteita tekoälyn avulla jopa viisi päivää etukäteen.
Palvelu seuraa muun muassa meriveden lämpötilaa, tuulta, aallokkoa, merivirtoja ja satelliittihavaintoja. Ennusteista voi olla hyötyä niin uimareille, vesiurheilijoille kuin viranomaisillekin.

ANDALUSIA ODOTTAA VILKASTA MATKAILUKESÄÄ – TURISTEJA, LENTOJA JA RAHANKÄYTTÖÄ ENNAKOIDAAN VIIME VUOTTA ENEMMÄN

Andalusian matkailukesä näyttää jälleen vilkkaalta.
Alueelle odotetaan heinä–syyskuussa miljoonia kotimaanmatkailijoita ja entistä enemmän kansainvälisiä vieraita.
Kasvu näkyy hotelleissa, lentoasemilla, ravintoloissa ja kaupunkien kaduilla. Matkailu tuo tuloja ja työpaikkoja, mutta lisää samalla painetta suosituimpien kohteiden palveluille ja infrastruktuurille.

OLIIVIÖLJY HALPENEE ESPANJASSA – MUTTA MAKSAVATKO VILJELIJÄT LASKUN?

Oliiviöljyn hinta Espanjassa on laskenut selvästi huippuvuosista – ja se näkyy jo kaupan hyllyllä.
Kuluttajalle tämä on tervetullut helpotus, mutta oliiviviljelijöille tilanne ei ole yksinkertainen. Tuottajien mukaan öljyä myydään nyt alle kannattavuusrajan, vaikka työvoiman, kastelun, energian ja sadonkorjuun kustannukset pysyvät korkeina.
Miksi oliiviöljy halpenee kaupassa, mutta tuottajat puhuvat kriisistä?


COSTA BLANCA

KESÄRETKIÄ ALICANTEN KESKIAIKAISIIN VUORISTOKYLIIN JA LUONNONVESIALTAILLE

Torreviejasta lähialueelta löytyy yllättävän helposti retkikohteita, joissa Costa Blancan toinen puoli avautuu vuoristoteinä, luonnonvesialtaina, vanhoina kylinä ja hiljaisina kanjoneina.
Planesin Barranco de la Encantada ja Sellan Font Major sopivat niille, jotka haluavat jättää hetkeksi rannan ja suosituimmat turistikohteet taakseen. Mukaan kannattaa ottaa vesikengät , juotavaa ja seikkailumieltä – sekä lähteä matkaan ajoissa ennen ruuhkia ja iltapäivän kuumuutta.
Lue lisää Costa Blancan kätketyistä helmistä artikkelistamme.

ESPANJA LUKIJOIDEN SILMIN

Espanja.Com on avannut uuden Espanja lukijoiden silmin -osion, jossa lukijat pääsevät kertomaan omia kokemuksiaan Espanjasta. Kirjoitukset voivat olla matkamuistoja, arjen havaintoja, kohtaamisia, suosikkipaikkoja tai pieniä hetkiä, jotka ovat jääneet erityisesti mieleen.
Osio kokoaa yhteen suomalaisten omakohtaisia tarinoita Espanjasta – sellaisena kuin lukijat ovat maan nähneet, kokeneet ja tunteneet.

SINUA PALVELEVAT

YRITTÄJÄ HALUATKO ESITELLÄ YRITYKSESI TOIMINTAA, TUOTTEITA JA PALVELUJA ARTIKKELIN SEKÄ UUTISKIRJEEMME KAUTTA TAI LAITTAA PALVELUSI ESILLE PALVELUHAKEMISTOON?

Haluatko yrityksesi tai palvelusi esille Espanja.Comin yli miljoonalle lukijalle
verkkosivuille, uutiskirjeeseen ja palveluhakemistoomme?

Lähetä viesti osoitteeseen toimitus@espanja.com ja otamme sinuun yhteyttä.
Hinnat alk. 350 €.

Katso lisätietoa täältä tai lähetä viesti osoitteeseen myynti@espanja.com niin otamme sinuun yhteyttä.
Hinnat alk. 350 €/1. vuosi ja jatkossa vain 20 €/kuukausi.
Espanja.Com palveluhakemisto

ASUNTOKOHTEET

HALUATKO OSTAA TAI MYYDÄ ESPANJAN ASUNNON?

MYYTÄVÄNÄ

Katso lisää myytäviä asuntoja täältä.

VUOKRATTAVANA

Vuokrattavana 2 mh ja 2 kph kalustettu ylimmän kerroksen asunto Benalmádenasta Sensara-taloyhteisöstä upeilla näköaloilla ja lasitetulla terassilla.
Asunto on vapaa 15.7.2026.-30.4.2027.
Ota yhteyttä ja kysy itsellesi sopivaa vuokra-ajankohtaa:
Ismo Ivakko, ismo.ivakko@espanja.com
p. +358 40 722 1472 tai +34 655 689 455
WhatsApp +34 655 68 94 55

Vuokrattavana 2 mh ja 2 kph kalustettu huoneisto Benalmádenasta Sensara-taloyhteisöstä merinäköaloilla ja lasitetulla terassilla.
Asunto on vapaa 1.4.2027 alkaen.
Ota yhteyttä ja kysy lisää:
Ismo Ivakko, ismo.ivakko@espanja.com
p. +358 40 722 1472 tai +34 655 689 455
WhatsApp +34 655 68 94 55

Vuokrattavana 2 mh ja 2 kph kalustettu duplex-kattoterassihuoneisto Benalmádenasta Sensara-taloyhteisöstä upeilla meri-ja vuoristonäköaloilla.
Asunto on vapaana 15.7.-30.9.2026.
Ota yhteyttä ja kysy itsellesi sopivaa vuokra-ajankohtaa:
Ismo Ivakko, ismo.ivakko@espanja.com
p. +358 40 722 1472 tai +34 655 689 455
WhatsApp +34 655 68 94 55

Asunnot: Tutustu myös muihin asuntoihin Espanja.Comissa
Artikkelit: Kiinnostavia artikkeleita ja tietoa Espanjasta
Palveluhakemisto: Asumiseen ja lomailuun liittyvät palveluntarjoajat

Tilaa kuulumiset Espanjasta sähköpostiisi!

Saat kaksi kertaa kuukaudessa uusimmat artikkelit ja asuntotarjoukset sähköpostiisi.