Espanjan asuntokauppa hyytyy, mutta hinnat jatkavat nousua – mistä ristiriita johtuu?

Espanjan asuntomarkkinoilla näkyy nyt kiinnostava ristiriita. Asuntokauppojen määrä putosi heinäkuussa 7,7 prosenttia vuodentakaisesta, mutta asuntojen hinnat ovat samaan aikaan yli 12 prosenttia korkeammalla kuin vuotta aiemmin. Ostajia näyttää siis olevan aiempaa vähemmän, mutta tämä ei ole ainakaan vielä saanut hintoja laskuun.
Espanjassa rekisteröitiin heinäkuussa 2026 ennakkotietojen mukaan noin 60 500 asuntokauppaa. Määrä jäi 7,7 prosenttia vuoden 2025 heinäkuusta, ja kyseessä oli suurin vuosittainen pudotus yli kahteen vuoteen, kertoo Espanjan kiinteistörekisterinpitäjien järjestö Colegio de Registradores.
Kauppamäärät ovat olleet laskusuunnassa jo pidempään. Registradoresin mukaan tämän vuoden kuukausista ainoastaan kesäkuussa tehtiin enemmän asuntokauppoja kuin vuotta aiemmin.
Asuntojen hinnat nousivat vuodessa 12,2 prosenttia
Espanjan tilastokeskus INE:n julkaisemien lukujen mukaan asuntojen hinnat nousivat vuoden 2026 toisella neljänneksellä keskimäärin 12,2 prosenttia viime vuoden vastaavasta ajankohdasta.

Vielä selvempää nousu oli jälleenmyyntiasunnoissa, joiden hinnat kallistuivat 12,9 prosenttia. Uudisasuntojen hinnat nousivat 7,4 prosenttia.
Myös edelliseen vuosineljännekseen verrattuna hinnat nousivat 3,4 prosenttia. Espanjan asuntojen hinnat ovat kasvaneet vuositasolla jo yli 12 vuoden ajan.
Markkinoilla tapahtuu siis samanaikaisesti kaksi asiaa. Asunnot vaihtavat omistajaansa aiempaa vähemmän, mutta toteutuneissa kaupoissa hinnat ovat edelleen selvästi korkeampia kuin vuosi sitten.
Kauppa hiljeni Andalusiassa ja Valencian alueella
Asuntokaupan hidastuminen näkyy myös suomalaisia kiinnostavilla rannikkoalueilla. Heinäkuussa asuntokauppojen määrä laski Andalusiassa 7,2 prosenttia ja Valencian itsehallintoalueella peräti 12,2 prosenttia vuotta aiemmasta. Kataloniassa pudotusta kertyi 7,9 prosenttia ja Madridissa 10,9 prosenttia.
Andalusia oli silti kauppamäärillä mitattuna Espanjan suurin asuntomarkkina-alue. Siellä tehtiin heinäkuussa yli 12 250 asuntokauppaa. Kataloniassa kauppoja kertyi 9966 ja Valencian alueella 9277.

Asuntokauppojen määrä kasvoi vain kolmella alueella vuodentakaisesta. Niitä olivat Navarra, Kastilia ja León ja Kastilia-La Mancha.
Myös asuntolainojen määrä laski
Hiljentyminen näkyy myös rahoitussektorilla. Heinäkuussa Espanjassa solmittiin hieman alle 43 300 uutta asuntolainaa, mikä oli 4,2 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Kyseessä oli vasta toinen kuukausi tänä vuonna, jolloin asuntolainojen määrä jäi vuodentakaisesta.
Erot alueiden välillä olivat huomattavia. Andalusiassa asuntolainojen määrä laski 8,4 prosenttia, Valencian alueella 2,2 prosenttia ja Madridissa 3,8 prosenttia.

Kanariansaarilla pudotus oli selvästi suurempi, ja uusia asuntoihin kohdistuvia lainoja rekisteröitiin 23,7 prosenttia vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Miksi hinnat eivät laske, vaikka kauppoja tehdään vähemmän?
Espanjassa myytäviä asuntoja on edelleen niukasti suhteessa kysyntään. Kiinteistöportaali Idealistan mukaan myynnissä olevien asuntojen määrä väheni vuoden 2026 toisella neljänneksellä koko maassa noin seitsemän prosenttia vuodentakaisesta.
Kun halutulla paikalla oleva asunto päätyy markkinoille, siitä voi edelleen kilpailla useita ostajia. Kauppojen kokonaismäärän lasku ei siis automaattisesti tarkoita, että kysyntä olisi kadonnut.

Samaan aikaan voimakas hintojen nousu alkaa rajata ostajia markkinoiden ulkopuolelle. Kaikilla kotitalouksilla ei enää ole varaa nykyisiin hintoihin tai riittävää käsirahaa asunnon hankkimiseen. Markkinat voivat tällöin hiljentyä ilman, että myyjien tarvitsee vielä laskea hintojaan merkittävästi.
Jälleenmyyntiasuntojen hinnat nousevat uudisasuntoja nopeammin
Yksi tämän hetken kiinnostavimmista yksityiskohdista on jälleenmyyntiasuntojen poikkeuksellisen voimakas kallistuminen. Niiden hinnat nousivat toisella vuosineljänneksellä 12,9 prosenttia, kun uudisasuntojen hinnannousu jäi 7,4 prosenttiin.

Osasyynä on uusien asuntojen niukka tarjonta. Kun uudistuotanto ei riitä vastaamaan kysyntään, ostajien huomio suuntautuu vanhempaan asuntokantaan. Sen seurauksena hyvillä sijainneilla olevista jälleenmyyntiasunnoista kilpaillaan entistä enemmän.

Idealistan elokuun hintatilastossa jälleenmyyntiasuntojen pyyntihinta oli Espanjassa keskimäärin 2924 euroa neliöltä, 12,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Elokuussa hinnat tosin laskivat edelliskuusta 0,3 prosenttia, mikä oli ensimmäinen kuukausittainen pudotus pitkään aikaan.
Se voi olla ensimmäinen pieni merkki hintojen nousuvauhdin rauhoittumisesta, mutta yhdestä kuukaudesta ei vielä voi päätellä markkinatilanteen kääntyneen.
Hintojen lasku ei ole automaattisesti seuraava vaihe
Asuntokauppojen vähentyminen voi pidemmän päälle hillitä myös hintojen nousua, mutta vaikutus ei yleensä näy välittömästi.
Lisäksi nyt vertailtavat tilastot kuvaavat hieman eri ajanjaksoja, koska Registradoresin kauppamäärät koskevat heinäkuuta, kun taas INE:n virallinen hintaindeksi kuvaa huhti-kesäkuuta. Siksi vasta tulevien kuukausien luvut näyttävät, siirtyykö kauppamäärien heikkeneminen myös toteutuneisiin asuntohintoihin.
Tällä hetkellä Espanjan asuntomarkkinoilla vallitsee kuitenkin tilanne, jossa ostajia on vähemmän ja kauppojen tekeminen on hidastunut, mutta niukka tarjonta pitää hinnat edelleen korkealla.

Mikäli kehitys jatkuu, on vuoden loppupuolen kysymys, kumpi antaa ensin periksi: ostajien maksukyky vai asuntojen hinnat.
Lähteet
blog.registradores.org
ine.es
idealista.com1
idealista.com2
Kuvat ja teksti päätoimitus Espanja.Com
Anu Koivusaari
anu.koivusaari@espanja.com
Lue lisää:







