Eläminen ja lomailu

Espanja juhlii pääsiäistä auringonpaisteessa

Julkaistu: 01.04.2015

Pääsiäiskulkueet ovat merkittävä osa espanjalaisten pääsiäisen viettoa. Yleensä pääsiäisen aikaan sää voi olla vaihteleva ja sateen mahdollisuus luo jännitysmomentin, voiko kulkue lähteä liikkeelle vai ei. Tänä vuonna on toisin. Viikko on alkanut koko maassa hellelukemissa. Lämmin ja aurinkoinen sää jatkuu myös loppuviikon, lämpötilat +20 molemmin puolin koko maassa. Vain lauantaina on pohjois-Espanjassa ripauksen mahdollisuus.

Lomalaisetkin ovat liikkeellä runsain joukoin. Talvet tyhjinä odottavat espanjalaisten loma-asunnot ovat täyttyneet ja lentokoneet lentäneet täysinä pohjois-Euroopasta etelään. Kaupunkien elämä on vilkastunut huomattavasti. Jo aamusta on Paseo Maritimo täynnä kuntokävelijöitä.

Rannatkin ovat täyttyneet vuokrattavista rantapedeistä ja ravintoloiden terassit laajentuneet kaksinkertaiseksi. Kaikki tuolit ja pöydät on otettu käyttöön palvelemaan janoisia ja nälkäisiä. Jopa normaalisti pukeutumisessaan kalenteriin tuijottavat espanjalaisetkin ovat löytäneet kesävaatteet yllensä.

Idealistan mukaan eniten asuntoja on tänä pääsiäisenä vuokrattu Lanzarotelta, Sevillasta ja Madridista. Kussakin täyttöaste yli 80%.

Puistoja ja rantoja on siivottu jo viikkoja ja nyt viime silauksena kerjäläiset on siirretty keskeisistä puistoista sivummas. Espanja on valmis Semana Santaan.

¡Viva la fiesta!

 

 

 

 

 

 

 

.

Jaa:

Nuoret ovat löytäneet vuokrauksen

Anna tavaralle uusi elämä