Espanjan julkinen lääkelaitos AEMPS (Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios) on valtuuttanut Janssen-lääkeyhtiön käynnistämään koronarokotetutkimuksensa kolmannen vaiheen Espanjassa.
Terveysministeriön tiedotteen mukaan kyseessä on kansainvälinen kaksoissokkotutkimus, johon osallistuu kaikkiaan 30.000 vapaaehtoista yhdeksästä eri maasta (Espanja, USA, Iso-Britannia, Saksa, Ranska, Kolumbia, Etelä-Afrikka ja Filippiinit).
Kolmas testausvaihe on viimeinen ennen rokotteen mahdollista käyttöönottoa. Se on samalla myös kaikkein vaikein ja kriittisin vaihe testaamisessa. Jos rokote läpäisisi kolmannen tutkimusvaiheen tiukat laatukriteerit, se olisi valmis tuotantoon ja käyttöönottoon ensi vuoden aikana.
Janssenin rokotteen työnimi on Ad26.COV2.S. Espanjassa kolmosvaiheen tutkimukseen osallistuu yhdeksän sairaalayksikköä, jotka ministeriön mukaan aloittavat piakkoin vapaaehtoisten värväämisen.
Janssen-lääkeyhtiö kuuluu Johnson & Johnson -konserniin.
Teksti: Arto Ryynänen
Lähde: Ministerio de Sanidad de España
Kuva: Janssen