Tämä rouva sitten rakastaa tapahtumia, missä hilpeä ihmisten pulina ja railakas musiikki täyttävät ilman. Juhlia, jossa voi tanssia, hymyillä, kikattaa ja yksinkertaisesti iloita hetkestä silmät loistaen. Tällä viikolla järjestetään täällä Fuengirolassa Kansainväliset päivät eli Feria Internacional de los Paises. Ne ovat vähän kuin Fuengirolan vappujuhlat, mutta ei kuitenkaan sinne päinkään.
Muistan tänne muuttaessani ihmetelleeni, mitä ne feriat oikein tarkoittaa. Ja mikä ihme on feria-alue, joka tuntui löytyvän joka kaupungista. No nyt tiedän. Siinäpä taas yksi mainio syy elää, olla ja juhlia yhdessä täällä Espanjassa.

Mitkä ihme feriat?
Feriat voisi suomentaa sanalla kyläjuhlat, mikä kieltämättä tuntuu ehkä hieman lattealta suomennokselta. Olen kuullut, että Ferioita järjestetään ympäri Espanjaa eri suojeluspyhimysten kunniaksi tai muilla erilaisilla teemoilla. Tällä viikolla Fuengirolassa pistetään pystyyn kansainväliset päivät, jotka ovat yksi Etelä-Espanjan isoimmista tapahtumista. Siellä 32 eri maata esittelee itseään eri tavoin. Suomi-osastolle rakennetaan talvista ja jouluista meininkiä. Grillataan suomalaista makkaraa, loimutetaan lohta ja kaadetaan lasiin erilaisia suomalaisia juomia. Niin ja tietenkin soitellaan suomalaista musiikkia ja tanssitaan.
Viime vuonna elimme vielä korona-aikaa. Ensimmäiset kunnon feriat, mihin pääsin tutustumaan, olivat juuri viime keväänä järjestetyt Kansainväliset päivät täällä Fuengirolassa. Ja mitkä bileet ne olivatkaan. Tuntui, että korona-ajan juhlapatoutuma tärähti kunnolla tiskiin. Ihmisiä oli liikkeellä aivan älyttömästi, ja viikonloppuiltoina ei meinannut päästä edes liikkumaan ihmismassassa. Ja tunnelma. Se oli käsittämättömän hieno.
Musiikki pauhasi, ihmiset tanssivat ja porukkaa oli pienistä vauvoista mummuihin ja pappoihin. Ja parkkipaikan löytäminen. No sanotaanko näin, että siihen tarvittiin joko suoranainen ihme tai jäätävät hermot. Tänä vuonna emme lähde kokeilemaan onnea tai hermojemme kestävyyttä, vaan suuntaamme paikalle julkisilla kulkuneuvoilla. Virheistä kannattaa ainakin välillä oppia.

Muistan hyvin kuinka viime vuonna selitin rakkaalle äidilleni, että mitä ne feriat on. Vertasin niitä Oulun torilla järjestettäviin kansainvälisiin markkinoihin, joissa voi mm. maistella eri maiden ruokia ja joka on sielläpäin kesän yksi isoimpia toritapahtumia.
Mutta lisätään siihen iso tivoli ja musiikkia, joka soi niin kovalla, että jatkossa pakkaan ferioille matkaani korvatulpat. Ja tosiaan niitä eri maiden myyntikojuja on ainakin potenssiin kymmenen verrattuna Oulun toritapahtumaan. Niin ja itseasiassa siellä ei ole vain kojuja, vaan torilla on vieri vieressä vähän niinkuin pieniä ravintolorakennuksia, casetoja, joissa musiikki pauhaa, ihmiset tanssivat ja juhlivat. Niin ja sitten siellä on vielä sellainen paraatikin, joka kulkee kaupungilla ja jossa eri maiden edustajat tanssivat ja musiikki pauhaa.

Kunnes tajusin, että taaskaan eivät sanani oikein riitä kuvaamaan kyseistä menoa. Siis yksinkertaistettuna juhlat, millaista en ole Suomessa koskaan nähnyt ja kokenut. Tietyt asiat pitää kokea itse. Selitykset ja kuvaukset ei riitä. Ja sanotaanko näin, että Fuengirolan Kansainväliset päivät on juuri sellainen tapahtuma.
Ja taas mennään
Tällä viikolla suuntaan askeleeni kohti Fuengirolan feria-aluetta ja erityisesti Suomi-casetaa. Itsesiassa, jos haluat törmätä tähän rouvaan niin minut löytää sieltä torstaista sunnuntaihin kello kolmen ja viiden välillä. Tule ihmeessä moikkaamaan! Niin ja vapun kunniaksi voisin napata ainakin jonkun suomalaisen makkaran ja munkkeja.
Tällä viikolla pääsen myös esittelemään Aurinkorannikkoa ihanalle ystävälleni, joka matkustaa ulkomaille noin parinkymmenen vuoden tauon jälkeen. Ai että odotan, että pääsen jakamaan hänen kanssaan kaikkea mahtavaa, mitä täällä voi nähdä, kokea, maistaa ja aistia. Jaettu ilo on todellakin suurempi ilo.
Toivotankin meille kaikille niin upeille ihmisille aurinkoa, iloa, rauhan hetkiä ja silmien loistetta. Pidetään toisistamme ja itsestämme huolta. Ja tervetuloa taas ensi viikolla Ellun kaa Espanjaan!
Lue aiemmin julkaistut Espanjassa Ellun kaa! -blogitekstit:
Espanjassa Ellun kaa! osa 1
Espanjassa Ellun kaa! osa 2
Espanjassa Ellun kaa! osa 3
Espanjassa Ellun kaa! osa 4
Espanjassa Ellun kaa! osa 5
Espanjassa Ellun kaa! osa 6
Pääkuva Espanja.Com
Kuvat Ellun arkisto
ellu@espanja.com